Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

W tym roku po raz 15-ty obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony był po raz pierwszy 29 kwietnia 2009 roku. Jest on okazją do podniesienia świadomości na temat pozytywnego wpływu więzi międzypokoleniowych w kontekście starzenia się społeczeństwa oraz przypomnienia o kluczowej roli, jaką odgrywa każde pokolenie - i do której odgrywania powinno być upoważnione - w celu zapewnienia wszystkim zrównoważonej przyszłości.
 

Przeciw ageizmowi

Solidarność i współpraca międzypokoleniowa to klucz do walki z ageizmem i wspierania społeczeństwa we wszystkich grupach wiekowych.


Ageizm i negatywne postawy wobec niektórych grup wiekowych dzielą ludzi z różnych pokoleń i tworzą bariery dla ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Te stereotypy, nabyte w bardzo młodym wieku, wynikają zazwyczaj z braku zrozumienia realiów, w jakich żyją inne grupy wiekowe. Wspieranie regularnych interakcji między osobami z różnych grup wiekowych może pomóc w przełamaniu stereotypów, zwiększając świadomość różnorodności sytuacji w danej grupie wiekowej i wspólnych wyzwań, z którymi się ona boryka.

Jednocześnie promowanie solidarności i współpracy międzypokoleniowej może pomóc w odpowiedzi na niektóre z naszych obecnych wyzwań społecznych, w jak najlepszym wykorzystaniu tego, co każdy z nas może wnieść niezależnie od wieku. A także z realnymi korzyściami gospodarczymi i społecznymi dla wszystkich.

 

Dlaczego warto promować solidarność i współpracę między pokoleniami?


Osoby starsze stanowią szybko rosnącą część populacji UE, co sprawia, że kwestia ich włączenia i uczestnictwa w życiu społecznym powinna być jednym z głównych priorytetów na najbliższe lata. Jednak pełna integracja osób starszych nie będzie możliwa, jeśli we wszystkich obszarach społeczeństwa nie zostanie wyeliminowana wciąż dominująca stygmatyzacja i dyskryminacja ze względu na wiek. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z dyskryminacją ze względu na wiek i ageizmem jest zbliżenie wszystkich grup wiekowych i społecznych, umożliwienie im lepszego poznania się, uczenia się na podstawie własnych doświadczeń i współpracy w życiu codziennym.

 

Międzypokoleniowa odpowiedź na aktualne problemy społeczne


Zwiększanie solidarności między różnymi grupami wiekowymi może pomóc w osiągnięciu celu UE, jakim jest promowanie aktywnego i zdrowego starzenia się, a jednocześnie pomóc w rozwiązaniu innych problemów społecznych, takich jak równość płci, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, integracja rynku pracy, przedwczesne kończenie nauki, potrzeby w zakresie opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi, ogólna spójność społeczna itp.

Promowanie zróżnicowania wiekowego w miejscu pracy jest kwestią spójności w Unii Europejskiej, która wymaga od swoich obywateli dłuższej pracy.  

W kontekście starzejącej się demografii rozwijanie w miejscu pracy podejścia opartego na cyklu życia, które zapewnia zdrowe środowisko pracy na wszystkich etapach życia i sprzyja interakcjom, współpracy i solidarności między różnymi grupami wiekowymi, może pomóc w utrzymaniu zatrudnienia osób starszych przez dłuższy czas oraz w przekazywaniu wiedzy i doświadczenia. Transfer umiejętności może odbywać się w obie strony, od osób młodszych do starszych i od starszych do młodszych, a także w obrębie rynku pracy lub poza nim. Środki mające na celu promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym są tu kluczowe i często prowadzą do sytuacji korzystnych dla obu stron. Mogą one wspierać dłuższe kariery zawodowe, a tym samym przyczyniać się do stabilności systemów emerytalnych, jednocześnie pomagając starszym pracownikom w opiece nad starszymi krewnymi na utrzymaniu - co zmniejsza publiczne koszty opieki zdrowotnej - lub nad wnukami - co wspiera kariery zawodowe młodych rodziców.

Opiekując się wnukami, dziadkowie będą w istocie wspierać swoje własne dzieci i pomagać im w utrzymaniu aktywności zawodowej, w szczególności kobietom lub rosnącej liczbie rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wkład ten jest szczególnie cenny w czasach, gdy brakuje miejsc pracy wysokiej jakości, a pracownicy stają w obliczu rosnącego obciążenia pracą i presji, z trudnościami w pogodzeniu pracy z obowiązkami rodzinnymi. Dlatego dziadkowie mogą zapewnić dzieciom dodatkową opiekę, uczucie, stabilność i wsparcie edukacyjne.

Wiele osób starszych wnosi również cenny wkład poprzez wolontariat. Pomagając innym w potrzebie, osoby starsze nie tylko wywierają duży wpływ społeczny na swoje otoczenie i społeczności, ale także przekształcają je w bardziej spójne i integracyjne miejsca do życia. W zamian starsi wolontariusze czują się bardziej przydatni, spełnieni, co poprawia ich własne samopoczucie i zdrowie.

Ponadto, zaangażowanie rodzinne i społeczne osób starszych przyczynia się do rozwiązania problemu izolacji i samotności w starszym wieku oraz sprzyja zdrowiu psychicznemu.

Kategoria