Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Ostatki na Mazowszu

Maska karnawałowa.

Tradycyjnie ostatnie dni karnawału zaczyna tłusty czwartek a kończy środa popielcowa. W ostatki urządza się huczne zabawy, bale, które mają pomóc wybawić się przed czasem postu i oczekiwania na Wielkanoc.

W tym roku na huczną zabawę w dwóch lokalizacjach zaprasza mieszkańców Mazowsza Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

Ostrowia Mazowiecka

 

Co: Kurpiowska Potańcówka Ostatkowa

Gdzie: W Starej Elektrowni, przy ul. 11 Listopada 7

Kiedy:18 lutego w godzinach 19.00-23.00

 

WSTĘP BEZPŁATNY

 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Miejskim Domem Kultury w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza do wspólnej zabawy.

Na wydarzeniu będziemy mieli okazję posłuchać zespołu „Kurpianka” z Kadzidła oraz kapeli „Miód na serce”.  Dodatkowo weźmiemy udział w warsztatach tanecznych obejmujących naukę tańców kurpiowskich

Goście posmakują również tradycyjnej  kuchni Kurpiowskiej Puszczy Białej przygotowanej przez panie z KGW w Żebro-Laskowcu.

 

Program wydarzenia:

19.00 – 21.00 – warsztaty taneczne, które będą obejmować naukę tańców kurpiowskich m. in. oberka, polki galopki, polki, walczyka, olendra, fafura, powolniaka,

21.00 – 23.00 – potańcówka.

Obraz
Plakat zapraszający na zapusty.

 

Warszawa

 

Co: Zapusty

Gdzie: Krakowskie Przedmieście 66

Kiedy: 18 lutego w godzinach 17.00-23.59

 

W czasie warszawskich zapustów wystąpi zespół Stowarzyszenia Zagrody Razem ze spektaklem o zapustach na lubelskiej wsi, który w ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce w II edycji Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Będziemy mieli okazję zobaczyć również artystów z Teatru Ludowego i Zespołu Ludowego Łucy-Babki, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe.

 

Zakończenie części obrzędowej będzie jednocześnie początkiem potańcówki do zapustnych rytmów z czterech regionów współczesnej i dawnej Rzeczypospolitej: ze Śląska, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolski oraz…Wileńszczyzny.

 

Wodzirejami będą:

Aneta Legierska – góralka z Beskidów

Cezary Kuczyński – Kurp z Kurpi Zielonych.

 

Korowód taneczny poprowadzi  para profesjonalnych tancerzy z Akademii Tańca Tradycyjnego, Bogumiła i Piotr Zgorzelscy.

 

Śląską muzykę zagra rodzinna Kapela Fedaków, w składzie: Iga Fedak – śpiew, baraban, bębenek obręczowy, Kuba Fedak – akordeon, cymbały, fujarki i Karolina Fedak – skrzypce, suka biłgorajska. Zespół specjalizuje się w popularyzacji tańców tradycyjnych poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych kreatywnych działań muzycznych.

 

Taneczną nutę z centralnej Polski zaprezentuje łódzka Kapela Napięcie. Muzycy zagrają repertuar złożony z utworów odnalezionych w nagraniach archiwalnych oraz pozyskanych od żyjących jeszcze wiejskich mistrzów z regionu rawskiego i łowickiego. Dla Państwa wystąpią w składzie: Łukasz Nizik – skrzypce, Maria Nizik – bęben, Franek Pospieszalski – basy i Patryk Petersson – klarnet.

 

Z Wielkopolski przyjedzie Kapela Po Zagonach. Pod tą nazwą muzycy występują już ponad ćwierć wieku bawiąc publiczność frywolnymi przyśpiewkami, skocznymi polkami i siarczystymi oberkami. Grają oryginalne melodie ludowe oraz ich współczesne artystyczne opracowania. W swoich muzycznych poszukiwaniach nie ograniczają się tylko do rodzinnej Wielkopolski, często sięgając po melodie z innych regionów Polski: łowickiego, rzeszowskiego, kieleckiego, śląskiego czy sądeckiego. Zawsze starają się uwzględniać charakterystyczne wzory wykonawcze autentycznych kapel ludowych.

 

Do muzycznej podróży w czasie i przestrzeni zaprosi Państwa kapela cymbałowa „Lilia” z Ełku. Jest ona żywym nośnikiem pamięci o przedwojennej kulturze muzycznej wsi z okolic Wilna. Zespół wykonuje już nieco zapomniane tradycyjne melodie i pieśni powszechnie znane w obszarze Wileńszczyzny jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W skład zespołu wchodzą instrumenty tworzące tradycyjny model kapeli z tamtych rejonów: klarnet, skrzypce, bębenek obręczowy, basetla oraz cymbały.

 

W trakcie wydarzenia będzie można skosztować przysmaków tradycyjnych kuchni lubelskiej i ziemi łódzkiej przygotowanych przez panie z KGW w Zagrodach i KGW Dębniak.

 

Za: https://nikidw.edu.pl

Kategoria