Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Od grudnia 2014 roku w Polsce obowiązuje ustawa dotycząca hipoteki odwróconej. Mimo funkcjonowania zapisów prawnych w tej sprawie już tyle lat nadal odwrócona hipoteka wywołuje skrajne emocje.

Osoby starsze także ze względów moralnych nie chcą korzystać z tej kontrowersyjnej oferty. W naszej kulturze utarło się, że jeżeli mamy dzieci coś należy im po sobie zostawić.

Hipoteka odwrócona została stworzona z myślą o osobach starszych, dla których dochód pochodzący ze sprzedaży nieruchomości stanowi doskonałe „podreperowanie” ich budżetu domowego. Przy bardzo niskich emeryturach, rosnących cenach żywności i braku wystarczającej, darmowej opieki zdrowotnej to dla wielu osób starszych możliwość spokojnej jesieni życia.

Mimo, że odwrócona hipoteka  nie ma ograniczeń wiekowych to jest ona skierowana przede wszystkim do seniorów. To właśnie osoby starsze dostaną najwyższą wartość wynikającą z hipoteki odwróconej, bo  przy ocenie wysokości ryzyka, która uwzględnia możliwość długiego życia, wygrywają z każdą młoda osobą.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Najprościej rzecz ujmując to umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, której jesteśmy właścicielami. Nabywcą naszej nieruchomości jest bank, który w momencie podpisania umowy wypłaca właścicielowi nieruchomości pieniądze nie będące jednak równowartością jej autentycznej wartości rynkowej. W zależności od banku i predyspozycji samej zainteresowanej osoby – pieniądze wypłacane są w ratach lub jednorazowo.

Istotą tzw. hipoteki odwróconej jest to, że właściciel do końca swojego życia ma prawo do mieszkania w „sprzedanej” nieruchomości. Bank dopiero po śmierci właściciela ma pełnie praw do lokalu.

Adresaci hipoteki odwróconej:

  • właściciele i współwłaściciele nieruchomości posiadający prawo użytkowania wieczystego lub własnościowe prawa do lokalu
  • wyłącznie osoby fizyczne

Jeżeli tylko wynajmujemy lokal, jesteśmy jego najemcami nie możemy z tej opcji skorzystać. Ten produkt bankowy nie jest również dedykowany osobom prawnym, w tym spółkom akcyjnym, cywilnym i jawnym czy fundacjom.

To oferta skierowana przede wszystkim dla osób samotnych, które dzięki zdobytej od banku gotówce mogą sobie zorganizować na stare lata odpowiednią pomoc, na którą nie mogłyby sobie pozwolić w innym wypadku.

Największą wadą odwróconego kredytu hipotecznego jest kwota proponowana do wypłaty. W stosunku do wysokości wartości nieruchomości jest ona stosunkowo niska i stanowi najczęściej około 50% realnej wartości rynkowej  nieruchomości.

Z umowy odwróconej hipoteki można zrezygnować, a bank ma obowiązek zaakceptować rezygnację z umowy odwróconego kredytu w ciągu 30 kolejnych dni od momentu złożenia wniosku przez klienta. Bank może się domagać od klienta jedynie rekompensat zawartych w ustawie.  Bank ma także obowiązek zawiadomienia potencjalnych spadkobierców klienta w przypadku jego śmierci o zawartej odwróconej hipotece w terminie 12 miesięcy. Mogą oni spłacić wypłacone raty z odsetkami i innymi naliczonymi kosztami. Wówczas nieruchomość pozostanie w ich posiadaniu.

Uwaga!

  • Decydując się na skorzystanie z hipoteki odwróconej dokładnie przeczytajmy zawieraną umowę, a przede wszystkim sprawdźmy, czy instytucją, z którą ją podpisujemy jest na pewno bank. W zgodzie z ustawą to wyłącznie umowy bankowe chronione są przez zapisy ustawy.
  • Sprzedając nieruchomość bankowi trzeba zachowywać ją w dobrym stanie, tak by ze względu na jej nieodpowiednie użytkowanie nie zmniejszyła się jej wartość rynkowa.
Kategoria