Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Czas na herbatkę

Filiżanka z gorącą herbatą.

Jesień sprzyja siedzeniu pod ciepłym kocem, zanurzaniu się w lekturę ulubionej książki i popijaniu ciepłej herbaty. Dawniej królowała czarna herbata z cytryną, a dzisiaj? Mamy herbaciany zawrót głowy…

Herbata może pochodzić z różnych regionów świata. Za jej ojczyznę uważa się Chiny, które są odpowiedzialne za 25% herbaty na świecie. Słyną z herbat czarnych, zielonych, białych, żółtych a także herbaty pu-erh i oolong. Istotnym graczem na rynku herbat, głównie czarnych, są Indie, ale także Sri Lanka, Japonia czy Kenia.

Co pić, by było nie tylko smacznie, ale i zdrowo?

Niezależnie od rodzaju herbaty kluczowy jest sposób jej zaparzania: odpowiednia temperatura wody, a także czas jej parzenia.

Ze względu na metody przetwarzania wyróżniamy m.in. herbatę: czarną, zieloną, czerwoną czy białą.

 

Czarna herbata

Najbardziej popularna z herbat, którą często pija się do posiłków. Jej picie działa pobudzająco za sprawą zawartej teiny. Wpływa korzystnie na układ krążenia i naczynia krwionośne. Świetnie smakuje z różnymi dodatkami.

Czarną herbatę parzy się zagotowaną wodą, o temperaturze dokładnie 100°C, nie dłużej niż pięć minut.

 

Herbaty zielone słyną z zawartości witamin oraz składników odżywczych. Są bogate w kofeinę, a ich napar  jest matowy o barwie od żółtej do zielonej. Ich dobroczynne działanie jest powszechnie znane. Korzystnie wpływają na serce oraz kondycję umysłową, działają antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjnie. Jeżeli należysz do osób wiecznie się odchudzających to na pewno wiesz, że zielona herbata przyspiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania.

Doskonale smakuje na ciepło i zimno, raczej w czystej postaci.

W zależności od odmiany musi być specjalnie zaparzana, chociaż zazwyczaj zaparza się ją wrzątkiem koło 80 stopni. Samą herbatę można parzyć do 3 razy bez utraty właściwości.

 

Herbata biała – to herbaciana dama - jedna z najrzadszych i najdroższych herbat. Trudna w przechowywaniu, a więc i w transporcie. Przyjemna w smaku o kwiatowym aromacie. Ma bardzo wiele właściwości leczniczych m.in. doskonale chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Wspiera układ odpornościowy, łagodzi nerwy, sprzyja koncentracji. Zawiera naturalne antyoksydanty. Ten rodzaj herbaty szczególnie polecany jest właśnie seniorom, bo pozytywnie wpływa na cały organizm.

Herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Po zagotowaniu wody poczekać aż temperatura wrzenia spadnie o 10 stopni i dopiero zaparzać przez około 5 minut.

 

Czerwona herbata powstaje w wyniku krótkiego procesu częściowej fermentacji a napar z jej liści ma charakterystyczny, głęboki smak. Czerwona herbata obniża poziom cholesterolu we krwi, wpływa pozytywnie na metabolizm. Seniorom pomoże w koncentracji i zadba o ich pamięć.

Herbata czerwona wymaga precyzyjnego czasu parzenia  - do 7 minut.