
Twarda woda przynosi konsekwencje w działaniu naszych sprzętów domowych. Dotyczy to także żelazek, które zakamienione brudzą niekiedy nasze ubrania albo po prostu nadzwyczaj często się psują.
Kamień osadza się w żelazku, ale także w dyszach, przez które przechodzi para wodna.
Jak można zapobiegać osadzaniu kamienia w żelazku?
- Kupuj wodę destylowaną, która przeznaczona jest właśnie do żelazek
- Stosuj przynajmniej wodę filtrowaną
- Stosuj wodę przegotowaną
Jak odkamienić żelazko?
Możemy skorzystać z gotowych preparatów, jak i sposobów domowych.
Wśród gotowych produktów najpopularniejsze są te z roztworem kwasu cytrynowego w formie kapsułek lub płynu.
Sposoby domowe:
- Woda z octem
Przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Następnie wlej go do komory na wodę. Nastaw żelazko na najwyższą temperaturę i poczekaj aż z nagrzanego żelazka wyparuje cała woda. To samo powtórz z wodą destylowaną.
- Kwasek cytrynowy
Rozpuść 2 łyżeczki kwasku w szklance wody i wlej całość do komory parowej. Nastaw żelazko na najwyższą temperaturę i poczekaj aż z nagrzanego żelazka wyparuje cała woda. To samo powtórz z wodą destylowaną.
- Woda destylowana
Napełnij żelazko wodą destylowaną i przepłucz żelazko. Następnie nastaw na wysoką temperaturę i przy pomocy pary wypłucz zalegający kamień. Przeczyść dokładnie dysze.
Według niektórych lepszym sposobem na pobycie się kamienia z wnętrza żelazka jest po prostu prasowanie na wysokiej temperaturze szmatki. Dzięki temu kamień wypadnie na nią i będziemy mieli pewność, że nie pojawi się na naszych ubraniach.
Jeśli na stopie żelazka przy dziurkach pojawił się osad, to najlepiej zmoczyć ścierkę octem, nałożyć ją na wykałaczkę i przepychać.