Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak odkamienić żelazko?

Żelazko i para wydobywająca się z otworów na nim.

Twarda woda przynosi konsekwencje w działaniu naszych sprzętów domowych. Dotyczy to także żelazek, które zakamienione brudzą niekiedy nasze ubrania albo po prostu nadzwyczaj często się psują.

Kamień osadza się w żelazku, ale także w dyszach, przez które przechodzi para wodna.

 

Jak można zapobiegać osadzaniu kamienia w żelazku?

  • Kupuj wodę destylowaną, która przeznaczona jest właśnie do żelazek
  • Stosuj przynajmniej wodę filtrowaną
  • Stosuj wodę przegotowaną

 

Jak odkamienić żelazko?

Możemy skorzystać z gotowych preparatów, jak i sposobów domowych.

Wśród gotowych produktów najpopularniejsze są te z roztworem kwasu cytrynowego w formie kapsułek lub płynu.

 

Sposoby domowe:

  • Woda z octem

Przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Następnie wlej go do komory na wodę. Nastaw żelazko na najwyższą temperaturę i poczekaj aż z nagrzanego żelazka wyparuje cała woda. To samo powtórz z wodą destylowaną.

 

  • Kwasek cytrynowy

Rozpuść 2 łyżeczki kwasku w szklance wody i wlej całość do komory parowej. Nastaw żelazko na najwyższą temperaturę i poczekaj aż z nagrzanego żelazka wyparuje cała woda. To samo powtórz z wodą destylowaną.

  • Woda destylowana

Napełnij żelazko wodą destylowaną i przepłucz żelazko. Następnie  nastaw na wysoką temperaturę i przy pomocy pary wypłucz zalegający kamień. Przeczyść dokładnie dysze.

 

Według niektórych lepszym sposobem na pobycie się kamienia z wnętrza żelazka jest po prostu prasowanie na wysokiej temperaturze szmatki. Dzięki temu kamień wypadnie na nią i będziemy mieli pewność, że nie pojawi się na naszych ubraniach.

 

Jeśli na stopie żelazka przy dziurkach pojawił się osad, to najlepiej zmoczyć ścierkę octem, nałożyć ją na wykałaczkę i przepychać.