Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Sen o Warszawie

Zaproszenie na wystawę w Muzeum Etnograficznym.

Do 4 czerwca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie  można oglądać niezwykłą wystawę „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną”, która pozwala poznać naszą stolice od innej strony.

Wystawa „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” stanowi okazję do zaprezentowania kolekcji własnej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, należącej do najcenniejszych w Polsce i jedynym tego typu zbiorem przechowywanym w Warszawie.

Polskie malarki w swoich działach odkrywają dla nas Warszawę na nowo. Miasto jest bohaterem pejzaży, scen rodzajowych, które napawają optymizmem.

 

Bohaterkami wystawy są nieżyjące artystki związane z Warszawą, zaliczane  do tzw. sztuki naiwnej charakteryzującej się „autentycznością przeżycia i widzenia świata”.

 

Maria Korsak

  • malarka warszawskich parków
  •  „stylizowała” przyrodę czyniąc ją elegancką, chociaż nierzeczywistą
  • Tworzyła dekoracyjne obrazy
  • Jej obrazy to rodzaj afirmacji przyrody
  • Na jej obrazach można podziwiać także: sakralną architekturę okolic Starego Miasta czy warszawskie ulice

 

Leokadia Płonkowa

  • Wyjątkowo wrażliwa na kolor

 

Halina Walicka

  • Najczęściej  malowała odrealnione, idylliczne sceny

 

Łucja Mickiewicz

  • twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży
  • malowała akwarelowe i olejne pejzaże oraz kwiaty

 

Kuratorką wystawy jest Alicja Mironiuk Nikolska – etnografka, znawczyni współczesnej twórczości ludowej i nieprofesjonalnej. Autorka wielu wystaw m.in. „Nikifor. Malarz nad malarzami” i publikacji na temat sztuki ludowej. W 2016 roku autorka i realizatorka projektu „Gorzki smak-art. brut. Badania – kolekcje – wystawy w Polsce na przełomie XX/XXI wieku”. Przewodnicząca Sekcji Sztuki Ludowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz członek jury Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych. Odznaczona w 2020 roku Srebrnym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. a w 2021 roku odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w ochronę dziedzictwa narodowego i propagowanie kultury ludowej.

 

 

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną”, sfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Wystawa ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach oraz kolekcji prywatnej.

 

Za: https://ethnomuseum.pl/wystawy/malarki-warszawskie/

Kategoria