Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

"Suma naszych pragnień"

Wernisaż "Suma naszych pragnień".

Do 12 marca 2023 roku Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na wyjątkową wystawę „Suma naszych pragnień”.

Ekspozycja prezentuje twórczość trojga artystów - przedstawicieli młodego pokolenia, którzy mają już rozpoznawalne  nazwiska dla znawców polskiej sztuki współczesnej. Ich prace, choć różne, łącz jeden wspólny element -  prezentują podobne patrzenie na otaczającą ich rzeczywistość. Młodzi twórcy wyrośli w kulturze multisensorycznej, pełnej  odmiennych treści i to widoczne jest w tworzonej przez nich sztuce.

Ich zainteresowania oscylują wokół form współczesnego pożądania, które może mieć różne oblicza. W ich obrazach widzimy rzeczywistość i  czerpanie z niej całymi garściami. Zostaje ona pokazana w  artystyczny lustrze.

Pierwsza z artystek Monika Chlebek opowiada o świecie poprzez cykl „Lato w zimie”. Obrazy pokazujące codzienność: banalne  sytuacje i przedmioty takie jak: kwiat czy pomidor mają pokazać niepokój wynikający współczesnej sytuacji na świecie

Wiktoria Gałka  poprzez tytuł swojej wystawy „Kwiaty w moim ogrodzie rozkwitły, ale piksele pachną wyraźniej” odnosi się przede wszystkim do znanego nam od niedawna świata cyfrowego, świata w którym ciągle się zanurzamy.

Pokazuje przestrzeń innych doświadczeń, relacji, w tym z otaczająca nas przyrodą, operując przy tym niezwykle kolorem.

Ostatni twórca raczy nas alegorycznym i dynamicznym malarstwem. Dawid Czycz pokazuje świat przepełniony bodźcami, przestymulowany, w którym wszystkiego jest za dużo. Kompozycję nazwał „The United States of Happiness”. Zobaczymy tam kicz. pop art. kolor i intensywność.

Ekspozycja w każdej części stawia takie samo pytanie: Jakie są nasze pragnienia i czy na pewno warto pragnąć więcej?

 

DAWID CZYCZ

Urodzony w 1986 roku w Krakowie. Absolwent Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jego debiutem była wystawa „Science & Fiction” w Galerii Zderzak w Krakowie w 2009 roku. Artysta jest finalistą 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w Galerii Zderzak w Krakowie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. w Yuki-Sis Gallery w Tokio, Wrong Door Gallery w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, jak również Starak Family Foundation w Warszawie. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą.

MONIKA CHLEBEK

Urodzona w 1986 r. w Krakowie. Dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2011 r. Stypendystka Ministra Nauki, Kultury i Sztuki Austrii. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Promocje 2012”. Jej prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, Neapolu czy Wiedniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy kolaże i obiekty. Mieszka i tworzy w Krakowie. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą.

WIKTOR GAŁKA

Urodzony w 1997 roku w Sieradzu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. W 2021 roku jego praca ,,Ciało jako pole napięć ideowych” uzyskała tytuł Najlepszego Dyplomu Roku na macierzystej uczelni artysty. Wiktor Gałka w swoich obrazach podejmuje rozważania nad człowiekiem rozumianym jako forma. Zastanawia się, kim jest człowiek przyszłości i jaka jest jego tożsamość społeczna. Człowiek, który ulega ciągłym przemianom, którego fizyczność zaciera rozwój techniki i świata wirtualnego, którego ciało staje się syntetyczne i wolne od binarności płci. Uczestnik wielu wystaw. Prace jego znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce.

 

Zdjęcie: https://mcswelektrownia.pl/

 

Kategoria