Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Najstarsza gimnastyczka świata

Seniorka podpierającą się na rękach na drążkach. Obok niej stoją dwie kobiety i mężczyzna.

Nigdy nie jest się za starym aby nauczyć się czegoś nowego– czy te słowa 96 letniej gimnastyczki mogą być dla Ciebie natchnieniem?

Najstarsza gimnastyczka świata

Pani Johanna Quaas ma 96 lat i jej przygoda z gimnastyką trwa już ponad 90 lat – profesjonalne treningi rozpoczęła jako 9-latka. podczas swojej sportowej kariery odniosła wiele sukcesów - byłą mistrzynią Niemiec Wschodnich w piłce ręcznej oraz konkurencjach gimnastycznych. Zdobywała również tytuł niemieckiej mistrzyni seniorów w gimnastyce przez 11 lat z rzędu (2000-11), w wieku 75-86 lat.

Pani Johanna jest matką trójki dzieci i 10 lat temu została uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszą aktywną gimnastyczkę świata. Dzięki filmikom w serwisie YouTube prezentującym jej ćwiczenia gimnastyczne stała się sławna i rozpoznawana na całym świecie. Wraz z upływem czasu jej filmiki stały się instrukcją dla seniorów w jaki sposób aktywnie gimnastykować się i prowadzić zdrowy tryb życia.

Jaka jest sekretna recepta Quaas na długie i sprawne życie? Po pierwsze zielona dieta prowadzona z zasadą umiaru (jedz do syta, potem przestań), po drugie utrzymywanie właściwej wagi. Dodatkowo dużo ruchu (gimnastyka trzy lub cztery dni w tygodniu) oraz od czasu do czasu sauna i kąpiel w basenie. Konieczne jest również pozytywne usposobienie.

Dzięki takiemu podejściu i ciągłej aktywności zmniejsza się ryzyko wielu chorób - raka, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, itp. Każdy senior wygląda i jest postrzegany jako co najmniej 20 lat młodszy.

https://youtu.be/0JWePnHeniM

Quuas jako inspiracja dla nas

Dlaczego więc nie zadbać o siebie i rozpocząć nowego rozdziału swojego życia? Oczywiście nie na takim poziomie jak zawodowa gimnastyczka, ale być może małymi kroczkami pójdziemy do przodu?

Zacznijmy od „umiarkowanego wysiłku” i stopniowo zwiększajmy ilość ćwiczeń do 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu. Stosujmy również 3 podstawowe zasady:

  • Zasada Funkcjonalności – ćwiczmy podczas codziennych czynności –np. balansując na krawężniku czy sięgając podczas zakupów po potrzebne nam rzeczy.
  • Zasada stopniowania trudności -  ćwiczenia powinny się zmieniać i stanowić pewnego rodzaju wyzwanie – skoro bez trudu przepłyniemy 1 basen – może warto spróbować przepłynąć nieco więcej?
  • Zasada proporcjonalności – w czasie ćwiczeń trzeba dostosowywać poziom trudności i długość ćwiczeń do konkretnej osoby (do poziomu bólu, możliwości ruchowych, poczucia bezpieczeństwa, samopoczucia). Warto również wykonywać je pod nadzorem innej osoby, która w razie problemów wspomoże nas.

A może nie umiesz zmobilizować się do wysiłku samodzielnie?

Ofertę związaną z aktywnością fizyczną czy sportową dla seniorów mają dziś:

ośrodki kultury, kluby seniora (Szerzej https://mcps.com.pl/polityka-senioralna/kluby-seniora/ ), sanatoria oraz fundacje, ale także Uniwersytety Trzeciego Wieku - UTW (Szerzej https://mcps.com.pl/polityka-senioralna/uniwersytety-trzeciego-wieku/ ) oraz prywatne podmioty wspierające seniorów.

 

SPRÓBUJ JUŻ DZIŚ !

 

Zdjęcie: https://www.bostonglobe.com/2021/01/16/sports/how-this-95-year-old-gymnast-stays-young-can-be-lesson-us-all/