Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Senioralne postanowienia noworoczne

Drewniane kostki: trzy z nich ustawione na drewnianej powierzchni z cyframi 202. Czwarta kostka trzymana w ręku z widocznymi cyframi 1 i 2. Powyżej napis; Noworoczne postanowienia

Przełom roku to idealny czas na zmiany w życiu. Wtedy wielu z nas postanawia w kolejnym roku przenosić góry. Jakie są lub mogą być senioralne postanowienia noworoczne? Przede wszystkim szczere. Nie zakładaj, nie obiecuj sobie czegoś, czego na pewno nie zrobisz. Po co Tobie postanowienie, którego na pewno nie dotrzymasz? Spowoduje ono jedynie Twoją frustrację. Wybieraj postanowienia, które niewątpliwie wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie.

 

Więcej się ruszaj

Szczególnie po 65 roku życia warto więcej się ruszać. W wielu zaleceniach znajdziemy aktywność fizyczną trwającą co najmniej 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności aerobowej pięć dni w tygodniu lub 20 minut treningu o wysokiej intensywności aerobowej trzy dni w tygodniu. Istotne w tym wszystkim jest to, by znaleźć taki sposób aktywności, który będzie nam odpowiadał, np. szybki spacer, nordic walking lub trening mięśni dna miednicy…

 

Rzuć palenie

To trywialne postanowienie pojawia się na górze listy wielu noworocznych zmian. Bardzo trudno jest zerwać z nałogiem, ale nigdy nie jest na to za późno. Jeżeli nie udało Ci się to w latach poprzednich to każdy moment – także ten w trakcie roku – jest właściwy. Zerwanie z tytoniem uchronić może Ciebie przed wieloma chorobami przewlekłymi, ale przede wszystkim rakiem płuc, którego śmiertelność jest niezwykle wysoka. Nie narażaj się również na bierne palenie.

 

Pij mniej niezdrowych napojów (słodkich i alkoholowych)

Jak już kiedyś radziliśmy – woda to jest życie. Napoje słodzone i alkohol przyczyniają się do wielu chorób na których czele możemy wymienić cukrzyce, zapalenie trzustki, wątroby i nadciśnienie. Chwila przyjemności, a konsekwencje poważne. Jeżeli ciągnie Ciebie do tych dwóch pokus, spróbuj je ograniczyć. Małe kroczki dają wielkie efekty.

 

Wysypiaj się

Sen jest jednym z najbardziej znanych lekarstw. Koi nerwy, „leczy przeziębienia”, likwiduje ból głowy. Dlatego warto zadbać o lepszy sen, który w każdym wieku jest na wagę złota. Zaburzenia w bilansie snu powodują: szybkie przybieranie na wadze, cukrzyce, astmę czy depresję. Specjaliści zalecają, by spać 7-8 godzin dziennie. Jeżeli spałeś dotychczas 5-6 h zwiększaj ilość snu sukcesywnie, np. 15 minut na tydzień.

 

Regularnie się badaj

Wykonaj podstawowe badania profilaktyczne. Wiele chorób powoduje powikłania i niemiłe konsekwencje tylko dlatego, że zostały za późno wykryte. Natychmiastowe leczenie często działa cuda. Podstawowe badania krwi i moczu to must have każdego seniora.

 

Spotykaj się z przyjaciółmi

Samotność jest przyczyną wielu chorób. Nie skazuj się na nią dobrowolnie. Masz dużo czasu. Spotkaj się ze znajomymi na wspólną kawę lub herbatę. Zaproś ich do siebie albo udajcie się do ulubionej kawiarni. Wyjdźcie razem do kina albo na spacer. Możliwości są nieograniczone.

 

Znajdź rozrywkę poza domem

Niezależnie od miejsca zamieszkania poza domem znajdziesz wiele atrakcji w zależności od swoich zainteresowań. W mniejszych miejscowościach prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich czy Kluby Seniora. Zawsze możesz wybrać się na spacer. Pojedź do kina, teatru czy filharmonii. Ciekawe oferty znajdziesz także w muzeach i galeriach, gdzie możesz zobaczyć zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Wybierz się na kurs haftu czy spotkanie z ulubionym pisarzem. Podziwiaj architekturę budynków w swojej dalszej lub bliższej okolicy. A może zapiszesz się na tango albo basen? Zaangażuj się w wolontariat. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj, że wiele atrakcji jest zupełnie za darmo. Pieniądze nie powinny być Twoją wymówką.

 

Raz w miesiącu rób sobie dzień SPA

Zaplanuj sobie w kalendarzu dzień relaksu podczas którego skoncentrujesz się wyłącznie na sobie. Idź do kosmetyczki albo na masaż. Odwiedź fryzjera. Poczuj się zrelaksowana i piękna. Na pewno masz swój sposób. Jeżeli ze względu na pandemię unikasz miejsc publicznych lub po prostu nie masz pieniędzy na SPA poza domem, zorganizuj je we własnych czterech ścianach. Przygotuj relaksującą kąpiel, kup gotowe peelingi lub maseczki albo przygotuj je z domowych zasobów i poczuj się wyjątkowo.

 

Jedz zdrowiej

Wybieraj żywność mniej przetworzoną i zawierającą mniejsze ilości soli. Wprowadź do swojej diety produkty zawierające błonnik, dużo warzyw i owoce. Dodaj do swojej diety orzechy i nasiona. Unikaj potraw smażonych, tłustych i słodyczy. Unikaj jedzenia przed ekranem komputera czy telewizora. Jedz wolniej, przeżuwając każdy kęs.

 

To, jakie są Twoje postanowienia?