Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak bezpiecznie płacić przez Internet?

Klawiatura, obok myszka i dłonie trzymające kartę bankomatową i długopis.

Dzisiaj robienie zakupów przez Internet to często wygodniejszy, ale i tańszy sposób zakupu dóbr. Przez Internet płacimy również swoje rachunki, kupujemy bilety czy doładowujemy telefon. Dlatego kupujemy online bardzo często, ale czy zawsze bezpiecznie?

Seniorzy nie do końca zdają sobie sprawę z pułapek i niebezpieczeństw, które czyhają na nas podczas płatności online. Jak się uchronić przed oszustwem i która forma płatności jest najbardziej bezpieczna?

 

Internet oferuje nam różne metody płatności:

 

Płatność kartą

Ta metoda to bardzo optymalna opcja. Kartą możemy płacić szybko, ale także bardzo bezpiecznie. Istnieje bowiem zabezpieczenie kart polegające na tym, że możemy zareklamować w banku płatność, która nie powinna dość do skutku.

 

Przelewy online

Są bardzo popularną formą płatności. Logujemy się do banku lub aplikacji podajemy dane do przelewu i zatwierdzamy przelew. Szybkie i proste. Chociaż  w tym przypadku uzupełniamy już dan wrażliwe, a to zawsze zwiększa ryzyko.

 

BLIK

BLIK to wyjątkowo prosta forma płatności. Wymaga zainstalowania w telefonie aplikacji swojego banku. Nie wymaga od nas podawania danych. Potrzebny jest unikalny kod, automatycznie generowany, ważny zaledwie chwilę. Taka formuła w znaczny sposób ogranicza oszustów.

 

Portfele wirtualne

Najpopularniejszym jest niewątpliwie PayPal. Zakłada się specjalne konto, które łączy się z rachunkiem bankowym lub podpina pod nie kartę. Logujemy się na nasze konto PayPal i zlecamy transakcje.

 

E-przelewy tzw. szybkie przelewy

Wygodna i bardzo szybka forma płatności. Transakcje, których dokonuje m.in. Dotpay czy PayU pozwalają wybrać nasz bank i błyskawicznie dokonać autoryzacji przelewu. Automatyczny powrót na stronę sprzedawcy jest również gwarantem tego, że zapłaciliśmy i że rozpoczęto realizację zlecenia.

 

Poza formą płatności istotnych jest jeszcze kilka zasad:

  1. Płać tylko w zaufanych miejscach

Nie kupuj w przypadkowych, nieznanych Tobie i powszechnie sklepach internetowych. Czasami zbyt niska cena to cena podejrzana. Jeżeli decydujemy się na zakupy online musimy być nieco bardziej uważni niż podczas kupowania w tradycyjny sposób. Przyjrzyjmy się samej stronie, sklepowi, poczytajmy opinie na temat sklepu w którym planujemy zakupy. Możesz sprawdzić NIP czy REGON danej firmy. Niewątpliwie większe bezpieczeństwo mamy podczas zakupów w sklepach znanych marek. Prawdopodobieństwo, że właśnie na takiej stronie ktoś wykradnie nasze dane czy uzyska dostęp do konta są znacznie mniejsze.  Pamiętaj, że  e-sklepy powinny mieć też certyfikat SSL w pasku przeglądarki.

  1. Uważaj na phishing

Korzystając z płatności online jesteśmy narażeni na tak zwany phishing. Oszustwo polega na wyłudzeniu danych wrażliwych, np. danych do logowania się do banku, numerów kart płatniczych czy haseł. Dlatego nie otwieraj podejrzanych linków, zwłaszcza z nieznanych adresów. W rzeczywistości banki nigdy nie wysyłają maili z prośbą o potwierdzenie danych.

  1. Sprawdzaj dane przelewów

Niezależnie od wybranego sposobu płatności zawsze dokładnie sprawdzaj wszystkie elementy przelewu m.in. dane i kwotę.

  1. Korzystaj z bezpiecznych sieci

Kupując nie łącz się z Internetem za pomocą publicznego Wi-Fi. Rób zakupy online, korzystając z bezpiecznych sieci, najlepiej we własnym domu.

 

Zasadniczo płatności poprzez Internet, przy zachowaniu przez nas samych podstawowych zasad, są bezpieczne. Dlatego kupuj, ale z głową 😊