Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak zachować się w czasie burzy?

Zachmurzone nocne niebo z piorunami.

Wiosna i lato to okresy w których burze bywają  dość często. Co zrobić, gdy to zjawisko pojawi się, gdy będziemy w przestrzeni otwartej? I czy w domu jesteśmy zupełnie bezpieczni?

 

Każdego roku w Polsce w wyniku uderzenia pioruna ginie do kilkudziesięciu osób, a znacznie więcej w wyniku porażenie piorunem ponosi poważne konsekwencje zdrowotne. Poniżej przedstawiamy złote rady, jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed skutkami  uderzenia pioruna.

 

Burza w domu

 

Zamontuj instalację odgromową

Jeżeli jesteś właścicielem domu upewnij się – oczywiście przed burzą - czy masz instalację odgromową. W przypadku jej braku podczas burzy narażasz siebie i wszystkie osoby przebywające w Twoim domu na doświadczenie pożaru lub porażenia prądem.

 

Kup zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Uchroni ono przed zniszczeniem urządzeń elektronicznych szczególnie wrażliwych na gwałtowne skoki napięcia w sieci takich jak: komputery, radia, telewizory, sterowniki.

 

Zamknij okna i drzwi

Latający piorun brzmi jak science fiction, a jednak znane są przypadki, gdy piorun wlatywał do domów przez otwarte okno. Dlatego nie igraj z żywiołem i zamknij dokładnie wszystkie okna i drzwi.

 

Wyłącz urządzenia

Ciągle wydaje nam się to trywialne i podczas burzy nie wyłączmy z prądu urządzeń. Pamiętajmy jednak, że w wyniku uderzenia pioruna może dojść do zwarcia instalacji elektrycznej, a nasz sprzęt może ulec zniszczeniu. Odłącz od komputera lub routera kabel internetowy. W razie uderzenia piorunem możesz stracić router, kartę sieciową, a nawet komputer.

 

Zabezpiecz rzeczy na tarasie/ balkonie

Burzy najczęściej towarzyszy silny wiatr, który z łatwością może przenosić niewielkie przedmioty i np. uszkodzić okna.

 

 

Burza na otwartej przestrzeni

 

Burza poza domem jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna. Niekiedy jednak pojawia się gwałtownie i zaskakuje w najmniej oczekiwanych miejscach. Złote zasady w tym przypadku to:

  1. Nie stawaj pod drzewem, latarnią czy słupem energetycznym.

Szczególnie weź do serca sobie tę zasadę, gdy jest to jedyny wysoki element w przestrzeni w której się znajdujesz. Wysokie elementy zawsze przyciągają pioruny. Znacznie bezpieczniej będzie dla Ciebie po mostem lub w jakimś budynku.

  1. Nie zbliżaj się do wody

Woda doskonale przewodzi prąd. Jeżeli się w niej znajdziesz, a właśnie tam uderzy piorun, porażenie jest niemal pewne.

 

  1. Nie wysiadaj z samochodu

Jeśli akurat jedziesz samochodem, zjedź na parking z dala od drzew.

 

  1. Nie masz gdzie się schować?

Kucnij, trzymając się za zetknięte kolana i kostki.

 

  1. Nie dotykaj metalowych elementów

Bezwzględnie podczas burzy nie dotykaj metalowych elementów (przyciągają pioruny), a także zdejmij z siebie wszystkie elementy tego typu (m.in. biżuterię, zegarki, paski).

 

  1. Nie używaj  parasolki czy telefonu komórkowego.

 

Przede wszystkim unikaj burzy. Jeżeli dostajesz alerty o możliwej sytuacji burzowej, pozostań w domu. Na pewno nie wybieraj się na piknik nad wodę, w góry czy do lasu.