Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Seniorze! Uważaj na czad!

Grafika z napisem u góry: Seniorze!Uważaj na czad! Poniżej zdjęcie czujki do wykrywania czadu.

Nadchodzi jesień, spadają temperatury, nasze domy i mieszkania zaczną się wyziębiać się, a przebywanie w nich stanie się niekomfortowe. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak co roku, sięgniemy po różne urządzenia dogrzewające – tradycyjne farelki, słoneczka, piecyki gazowe i na drzewo.

Wiele z urządzeń wykorzystywanych jest od lat, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Ich nieprawidłowa eksploatacja czy też awarie doprowadzić mogą do samozapłonu, wybuchu czy też zatruć na skutek wydzielania się tlenku węgla popularnie nazywanego czadem.

Corocznie straż pożarna odnotowuje ponad 5 tys. pożarów spowodowanych przez takie urządzenia, ale największe śmiertelne żniwo zbiera czad. Corocznie zabija w Polsce nawet 100 osób, a nawet 3000 wymaga hospitalizacji.

Warto wiedzieć, że tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania się materiałów palnych i nie ma tu znaczenia, czy jest to węgiel, drewno, czy gaz. W przypadku braku pełnej sprawności urządzenia lub nieodpowiedniego wentylowania pomieszczenia wystarczy chwila a czad niepostrzeżenie odbierze nam życie. Wiele osób uważa, że byłoby w stanie zareagować po wyczuciu czadu lub wyjść z pomieszczenia gdy się źle poczują. Badania statystyczne przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują  aż 41 proc. naszych rodaków uważa, że w sytuacji zagrożenia potrafi rozpoznać czad i w porę zareagować. Jak jest naprawdę? Czad to gaz bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku. Nie wyczujemy go, a na reakcję może być za późno.

By uniknąć zagrożenia:

Pamiętaj!

  • Zainstaluj certyfikowane czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla ! To niewielki koszt a może uratować Ci życie!
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych !
  • Sprawdź stan urządzeń grzewczych !
  • Urządzenie ustaw w bezpiecznym miejscu ! Podłoże powinno być stabilne, a odległość od ściany powinna wynosić minimum pół metra.
  • Regularnie wentyluj pomieszczenia, w których korzystasz z urządzeń grzewczych !
  • Nie pozostawiaj urządzeń bez dozoru!

OBJAWY

Zatrucie czadem (tlenkiem węgla) wywołuje reakcje podobne do tych gdy zachorujemy na grypę. Występują bóle i zawroty głowy, zmęczenie, nudności, drgawki, wymioty, problemy z oddychaniem. Następuje osłabienie, zaburzenia widzenia, kołatanie serca i senność. 

SZCZEGÓLNA PODATNOŚĆ

  • Osoby starsze
  • Kobiety w ciąży
  • Dzieci
  • Osoby z przewlekłymi chorobami serca lub płuc