Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Narodowe Święto Niepodległości- 11 listopada

Flagi Polski.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było wydarzeniem przepełnionym szczęściem, radością i wolnością. My dzisiaj również świętujmy radośnie to ważne dla nas wszystkich wydarzenie.

Trochę historii

W listopadzie 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Dzień 11 listopada, kiedy to Rada Regencyjna w Warszawie przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, przyjęty został jako polskie Święto Niepodległości.

Warto przy tym wiedzieć, że inne części Polski, widząc klęskę państw centralnych i rozpad monarchii austro-węgierskiej, już wcześniej wyzwoliły się spod władzy zaborców. W Krakowie 28 października 1918 r. rozpoczęła działalność Polska Komisja Likwidacyjna, zajmująca się przejmowaniem władzy w Galicji od władz austriackich. Z kolei w nocy z 6 na 7 listopada, w uwolnionym spod okupacji Lublinie, ukonstytuował się lewicowy Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem.

Kategoria