Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Czynniki ryzyka w rozwoju miażdżycy

Lekarz w białym fartuchu ogląda serce przez lupę

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów w Polsce i odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że występowanie tych chorób oraz związana z nimi umieralność są ściśle związane z obecnością czynników ryzyka miażdżycy. Wśród nich najważniejszą grupę stanowią klasyczne czynniki, takie jak: dyslipidemie, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, wiek, płeć, mała aktywność fizyczna i czynniki psychospołeczne.

Chociaż kliniczne objawy miażdżycy, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu, najczęściej pojawiają się dopiero po czterdziestym roku życia i dotyczą jedynie części populacji, to proces miażdżycowy rozpoczyna się znacznie wcześniej. Już w dzieciństwie, a nawet w okresie życia płodowego, można zauważyć początki tego procesu, który dotyka całej populacji zachodniej.

Jakie działania pomogą w walce z chorobą? 

  • Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Ważne jest, aby wykonywać różnorodne ćwiczenia fizyczne, np. chodzenie, jogging, pływanie, jazda na rowerze oraz treningi siłowe, przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Metaanaliza badań klinicznych pokazała, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na przebieg miażdżycy, obniżając całkowitą śmiertelność o 20-25%.
  • Istotne jest wprowadzenie zdrowej diety, która powinna być bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, awokado), ryby oraz chude białka. Należy unikać tłuszczów trans, nadmiaru soli i cukru, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca. Badania wykazały, że u kobiet z cukrzycą ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej jest o 50% wyższe w porównaniu z mężczyznami.
  • Rzucenie palenia jest niezbędne do tego, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Nikotyna i tlenek węgla, które są obecne w dymie papierosowym, powodują skurczenie naczyń krwionośnych, obniżenie poziomu zdrowego cholesterolu HDL, podwyższenie poziomu szkodliwego cholesterolu LDL. 

Bibliografia:

Beręsewicz, A., & Skierczyńska, A. (2006). Miażdżyca-choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej. Choroby serca i Naczyń, 3(1), 1-6.

Modrzejewski, W., & Musiał, W. J. (2010). Stare i nowe i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego-jak zahamować epidemię miażdżycy? Część I. Klasyczne czynniki ryzyka. In Forum Zaburzeń Metabolicznych (Vol. 1, No. 2, pp. 106-114).

Kategoria