Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Dlaczego warto pójść na jogę?

Pani wykonująca ćwiczenie w pozycji stojącej. Tło stanowi jezioro otoczone górami za mgłą.

Lekarze zajmujący się terapią chorób otępiennych podkreślają szczególne znaczenie uprawiania sportu (obok diety i aktywności umysłowej) dla zachowania sprawności intelektualnej w wieku podeszłym. Wbrew niektórym przekonaniom liczne odmiany dyscyplin sportowych są odpowiednie także dla seniorów. Jedną z nich jest joga.

Zgodnie z definicją joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej, zakładającym możliwość poznania natury rzeczywistości dzięki przestrzeganiu zasad etycznych, dyscyplinie duchowej i odpowiedniemu wytrenowaniu ciała. Zachód zapożyczył i przyswoił głównie metodykę trenowania ciała, traktowaną tutaj jak gimnastyka służąca zachowaniu zdrowia i kondycji do późnej starości.

Zachodnie podejście – rozwijając i modyfikując jogę – opracowało wiele różnych systemów uprawiania tej gimnastyki. Wszystkie one jednak nadal bazują na zestawie oryginalnych pozycji, tradycyjnie nazywanych asanami i nie rezygnują z podkreślania znaczenia pracy z oddechem. Jogę można zacząć trenować również w wieku senioralnym, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą. Wiele szkół jogi organizuje zajęcia przeznaczone dla osób dojrzałych. Zaletą takich zajęć jest ich prostota – brak skomplikowanych pozycji, dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości grupy. Treningi nie wymagają dużego wysiłku i nie forsują nadmiernie; niektóre ze szkół proponują osobom starszym zajęcia z tzw. jogi na krześle.

Trening przeznaczony dla seniorów ukierunkowany jest na usprawnienie, przywrócenie mobilności i elastyczności oraz rozluźnienie ciała. Asany wzmacniają mięśnie, ponieważ raz przybraną pozycję należy utrzymać przez dłuższą chwilę. Korzyścią z systematycznego uprawiania jogi w wieku senioralnym jest zmniejszenie bólów kręgosłupa, obniżenie ciśnienia krwi, poprawa postawy i szybkości chodu, dotlenienie organizmu i zredukowanie poziomu stresu.

 

 

Autor: Beata Muszyńska

Kategoria