Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Higiena snu

Kobieta śpi na łóżku

Odpowiednia higiena snu przyczyni się do poprawy jakości życia. Co zrobić, aby nasz sen przynosił nam ukojenie i odpoczynek po przepracowanym dniu? 

Peter Hauri jest uważany za jednego z prekursorów badań dotyczących higieny snu. W jego książce zatytułowanej „No More Sleepless Nights” można znaleźć rekomendacje i złote rady, które jeśli wdrożymy do naszego życia, wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Zapoznaj się z nimi i spróbuj je przetestować. 

Wybierz stałą godzinę snu

Jeśli będziesz chodzić spać codziennie o tej samej porze jest większa szansa, że Twój organizm przyzwyczai się do stałego rytmu snu, co ułatwi zasypianie. 

Ogranicz spożywanie napojów

Nie zaleca się picia napojów bezpośrednio przed pójściem spać. Stanowczo odradza się spożywanie alkoholu przed snem, czy słodkich napojów gazowanych. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie kubek ciepłego mleka bądź świeżo zaparzone zioła. 

Poczytaj książkę przed snem zamiast oglądać telewizję

Korzystanie z urządzeń elektronicznych może być powodem, przez który pora kładzenia się spać, znacząco się wydłuży.

Nie jedz słodyczy, słonych przekąsek ani pikantnych i tłustych potraw przed snem 

Jak pokazują badania, spożywane przez nas posiłki mogą zakłócić syntezę melatoniny, jednego z hormonów produkowanych w szyszynce. Odpowiada on min. za nasz rytm dobowy, reguluje sen i zarządza naszym zegarem biologicznym. 

Pamiętaj, że zdrowy sen i odpoczynek są kluczowe do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. 

 

Źródła: 

Kawalec, A., & Pawlas, K. (2013). Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu. Problemy Higieny i Epidemiologii, 94(1), 1-5.

Kategoria