Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak przeciwdziałać żylakom nóg?

Łydka pokryta żylakami.

Jak przeciwdziałać żylakom nóg?

 

Zdrowe i piękne nogi. Któż z nas o takich nie marzy? Wszystko mogą jednak definitywnie popsuć żylaki. Szpecą, powodują obrzęki i są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Warto im przeciwdziałać, bo leczenie jest bardzo trudne. Pajączki/żylaki powstają z wielu powodu. Nie oszukamy genetycznych uwarunkowań, ale niewątpliwie możemy ograniczyć ich skutki.

Obejrzyj okolice podudzia, sprawdź pod kolanami i na udach. Masz niebieskie podskórne pajęczynki? To pierwsza oznaka do niepokoju. Lekceważenie tej tendencji może doprowadzić do żylaków, a w konsekwencji  do przewlekłej niewydolności żylnej oraz chorób zakrzepowo-zatorowych.

 

Co jest istotne w profilaktyce żylaków?

 

  1. Zadbaj o wagę

Konsekwencją nadmiernej wagi ciała, a na pewno otyłości, są różne problemy zdrowotne. Każdy kilogram – ponad normę - stanowi obciążenie dla nóg, ponieważ wzrasta ciśnienia w żyłach kończyn dolnych.

Pilnuj wagi ciała i nie przekraczaj BMI (< 30).

 

  1. Stosuj dietę przeciwdziałającą żylakom

Wzbogać swoje menu o błonnik, którego brak często powoduje zaparcia. Ich skutkiem są zastoje krwi, właśnie w kończynach dolnych.

Ogranicz sól, która zatrzymuje wodę w organizmie.

Jedz owoce działające przeciwzakrzepowo takie jak: jagody, wiśnie, śliwki, ciemne winogrona.

 

  1. Więcej się ruszaj

Fizyczna aktywność  minimum 30 minut dziennie w profilaktyce żylaków jest bardzo istotna. Zwiększa ona natlenieni organizmu i przeciwdziała wszelkim zakrzepom. Nasze nogi ze względu na siedzący tryb życia są predysponowane do powstawania żylaków.

Wybierz taka aktywność, którą będziesz stosował regularnie.

Pamiętaj, żeby przy każdej możliwej okazji trzymać nogi w górze i nigdy nie zakładać nogi na nogę.

 

  1. Stosuj farmaceutyki

Żylakom trudniej będzie zagościć w naszych nogach, gdy będziemy zażywali rutynę i diosminę. Wzmacniają one napięcie ścian żylnych naczyń krwionośnych, poprawiają również krążenie.

 

  1. Dobieraj właściwy strój

Problemy z żylakami powodują również zbyt obcisłe stroje: spodnie, bielizna, skarpety czy szpilki. Tamując dopływ krwi, powodują pajączki, a w konsekwencji żylaki.

 

  1. Unikaj sauny, gorących kąpieli, słońca i opalania

Ciepło powoduje rozszerzenie się żył, przez co żylaki na nogach są nie tylko bardziej widoczne, ale też ich objawy są bardziej dokuczliwe. Krew wówczas przepływa wolniej, co powoduje powstawanie obrzęków.

 

  1. Rób masaże

Masaże możesz wykonać przy każdej okazji.  Pobudzające krążenie warto zrobić podczas prysznica.

 

  1. Kup wyroby uciskowe

Wyroby uciskowe, np. pończochy przeciwżylakowe, których nacisk dobierze Ci lekarz specjalista, działają cuda.

 

 

 

 

Kategoria