Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak zmysł węchu zmienia się wraz z wiekiem

Dziewczynka wąchająca kwiat słonecznika.

Czy wiesz, że Twój zmysł węchu i smaku są ze sobą powiązane? Wraz z wiekiem zmysły te mogą się zmieniać i  możesz zauważyć, że niektóre potrawy nie mają już takiego smaku jak kiedyś. Zmiany zapachu lub smaku mogą być również oznaką większego problemu.

 

Zmysł węchu

Węch jest ważnym zmysłem. Niektóre zapachy, takie jak woda kolońska taty, mogą pomóc przywołać wspomnienia. Inne zapachy, takie jak dym z pożaru, mogą ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Kiedy nie czujesz zapachu rzeczy, które lubisz, takich jak poranna kawa lub wiosenne kwiaty, życie może wydawać się nudne.

Wraz z wiekiem zmysł węchu może zanikać. Zmysł węchu jest ściśle powiązany ze zmysłem smaku. Kiedy nie czujesz zapachu, jedzenie może mieć mdły smak. Możesz nawet stracić zainteresowanie jedzeniem.

 

Co powoduje utratę węchu?


Wiele problemów powoduje utratę węchu, która trwa przez krótki czas. Ta tymczasowa utrata węchu może być spowodowana następującymi przyczynami:

  • Przeziębienia lub grypy, które powodują zatkany nos. Zdolność powonienia powróci, gdy poczujesz się lepiej.
  • Zakażenie koronawirusem, które czasami powoduje ponowną utratę węchu. Powinieneś odzyskać węch po ustąpieniu wszystkich innych objawów, jednak jeśli węch nie powróci, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
  • Alergie. Staraj się trzymać z dala od rzeczy, na które jesteś uczulony, takich jak pyłki i zwierzęta domowe. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak radzić sobie z alergiami.
  • Nieszkodliwa narośl (zwana polipem) w nosie lub zatokach, która powoduje katar. Usunięcie narośli może pomóc.
  • Niektóre leki, takie jak antybiotyki lub leki na ciśnienie krwi. Należy zapytać lekarza, czy istnieje inny lek, który można przyjmować.
  • Radioterapia, chemioterapia i inne metody leczenia raka. Zmysł węchu może powrócić po zakończeniu leczenia.

Niektóre rzeczy mogą powodować długotrwałą utratę węchu. Na przykład uraz głowy może uszkodzić nerwy związane z węchem.

Czasami utrata węchu może być oznaką poważniejszego zaburzenia, takiego jak choroba Parkinsona, łagodne zaburzenia poznawcze lub choroba Alzheimera. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich zmianach w węchu.

Ważne jest, aby być świadomym zapachów wokół siebie. Musisz być w stanie wykryć dym, wycieki gazu, zepsutą żywność i opary potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów domowych.

 

Węch w roli ostrzegawczej

 

Dzięki węchowi jesteśmy w stanie zareagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Ważne jest, aby być świadomym zapachów wokół siebie. Musisz być w stanie wykryć dym, wycieki gazu, zepsutą żywność i opary potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów domowych.

Dym - sprawdzaj czujniki dymu raz w roku, aby upewnić się, że działają.
Wycieki gazu - upewnij się, że masz w domu detektor gazu.
Zepsuta żywność - wyrzuć żywność, która była zbyt długo w lodówce.
Chemikalia domowe - upewnij się, że w miejscu zamieszkania i pracy jest świeże powietrze.


Te środki bezpieczeństwa są szczególnie ważne w przypadku osłabienia zmysłu węchu.

Kategoria