Wrzesień jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Demencja. Wiedzieć i rozpoznać jak najwcześniej”.
Federacja organizacji alzheimerowskich z 105 państw zwraca uwagę przede wszystkim na potrzebę jak najwcześniejszego rozpoznawania otępienia, aby chorzy i ich rodziny mogli odpowiednio przygotować się na kolejne lata życia z chorobą.
Współcześnie choroby otępienne są istotnym problemem społecznym, którym w Polsce dotkniętych jest około 500 tysięcy osób. Zgodnie z prognozami - osób tych będzie przybywać w zastraszającym tempie.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, które jest nieuleczalne i prowadzi do śmierci. Choroba może trwać nawet kilka lat zanim zostanie zdiagnozowana, bo w naszym społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy dotyczącej objawów chorób tego typu. Szacuje się, że na całym świecie aż 75% chorych nie ma postawionej diagnozy. W Polsce leczeniem chorób otępiennych zajmują się psychiatrzy, neurolodzy oraz geriatrzy.
Choroba pojawia się coraz częściej, a grupą największego ryzyka są właśnie osoby starsze po 65 roku życia. Ryzyko zachorowania skokowo wzrasta z wiekiem i u osób powyżej 80 lat dotyczy aż 20 % seniorów. Nie wiadomo, jakie czynniki warunkują chorobę, a teorii w tym zakresie jest tak dużo, że nie dają żadnej odpowiedzi.
Przebieg Alzheimera ma wiele wariantów, a jego rozpoznanie bywa bardzo trudne, ponieważ daje objawy charakterystyczne dla zachowań związanych z podeszłym wiekiem.
Dlatego, gdy widzisz, że twój małżonek, koleżanka lub znajomy:
- zapomina
- nieradzi sobie z czynnościami codziennymi
- gubi się
Zaproponuj mu, by udał się do swojego lekarz I kontaktu, który zleci badania. Pozwolą one potwierdzić lub wykluczyć chorobę i podjąć dalsze kroki.
W naszym kraju nadal brakuje Polskiego Planu Alzheimerowskiego, którego od rządzących domagają się organizacje zajmujące się Alzheimerem. Oby kiedyś powstał. Póki co sprawdza się maksyma „Polaku radź sobie sam”.
Jeżeli szukacie informacji czy pomocy właściwym adresem jest strona internetowa Alzheimer Polska (https://www.alzheimer-polska.pl/). Znajdziecie na niej wszystkie niezbędne informacje na temat Alzheimera m.in. aktualny spis organizacji wspierających chorych i ich rodziny.