Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Światowy Dzień Astmy

Przypadający 2 maja Światowy Dzień Astmy obchodzony jest od 1998 roku z inicjatywy organizacji medycznej Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy (ang. GINA).

Głównym jego celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat astmy oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. 

 

Alfabet astmy:

1)         Charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem w obrębie oskrzeli

2)         Chorzy doświadczają zmiennych nasileń objawów

3)         Skurcze oskrzeli następują pod wpływem bodźców takich jak: wirus, bakteria czy alergen

4)         Jedna z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego

Rodzaje astmy

•           Alergiczna – charakterystyczna dla dzieci, wyzwalana przez alergen.

•           Niealergiczna - w przewadze występuje u dorosłych. Jest wynikiem nieprawidłowej reakcji organizmu na zapalenie wirusowe lub bakteryjne.

 

Astma oskrzelowa jest jedną z najpoważniejszych, przewlekłych chorób dróg oddechowych.  W jej wyniku dochodzi często do niekontrolowanych skurczy oskrzeli, co może stanowić bezpośrednio przyczynę zagrożenia życia.

 

Objawy astmy

•           męczący kaszel

•           duszności

•           świszczący oddech

•           osłabienie

 

Diagnoza astmy

Pierwszym sygnałem do niepokoju powinny być występujące u nas charakterystyczne dla astmy objawy chorobowe. By mieć pewność - że choroba, którą podejrzewamy to astma - należy wykonać specjalistyczne badania układu oddechowego, takie jak: spirometria i próba rozkurczowa.

 

Leczenie

Astmę leczy się przede wszystkim poprzez leki wziewne zażywane za pomocą i inhalatorów. W przypadku astmy jest to przede wszystkim lek rozszerzających oskrzela.

 

 

.

 

 

 

a

Kategoria