W dniu 28 września odbyła się już szósta edycja Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego organizowanego corocznie przez Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej.
Sala konferencyjna wypełniona była przedstawicielami środowisk, które na co dzień zajmują się sprawami osób starszych w województwie mazowieckim: rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, klubów seniora, instytucji, które statutowo zajmują się działalnością na rzecz środowiska osób starszych oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, pan Michał Szczerba – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz członek Komisji Polityki Senioralnej oraz przedstawiciele władz samorządowych, pani Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, pan Piotr Kandyba – Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz pani Anna Brzezińska – Członek Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Oficjalnego otwarcia VI Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego dokonał pan Aleksander Kornatowski, p.o. Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, który podkreślił, że w ramach działalności na rzecz seniorów mazowieckich MCPS uruchomił m.in. darmowe posiłki: „Robiliśmy przede wszystkim szeroką akcję polegającą na wykupie posiłków dla osób, które są samotne, samotnie przebywały w domach. Posiłki były dostarczane przez wolontariuszy.”
Konferencja była okazją do przyjrzenia się sprawom senioralnym w czasach pandemii. Omówiono kwestie oceny jakości życia seniorów w sytuacji izolacji. Dyskusja dotyczyła miedzy innymi: psychologicznych aspektów covidowej izolacji i sposobów radzenia sobie z nią, kwestii utraty bliskiej osoby czy problemu uzależnień wśród osób starszych i działań profilaktycznych. Na podstawie przytoczonych badań wynikało, że blisko 60 % ankietowanych 60- latków oceniło, że ich kondycja psychiczna się pogorszyła na skutek pandemii. To stwierdzenie było punktem wyjścia do rozważań konferencyjnych.
Pani Elżbieta Lanc witając uczestników, zwróciła uwagę, że „pandemia taka czy inna z nami zostanie. To, co jest najtrudniejsze, najbardziej trudne dla nas wszystkich to samotność, to poczucie zagrożenia, to niepewność, to jakieś problemy związane też być może z depresją, z koniecznością szukania lekarza. Takimi problemami, na które tutaj dzisiaj postaramy się odpowiedzieć”.
Pani Elżbieta Bogucka – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej, Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ds. Społecznych podkreślała wagę dofinansowania działań z zakresu zdrowia psychicznego osób starszych: „Okres pandemiczny i popandemiczy nauczył nas, ze samotność powoduje ogromne spustoszenia w organizmie i ta pomoc przede wszystkim jeżeli chodzi o wsparcie zdrowia psychicznego jest niezwykle ważna.” Dodała również, że „nie możemy stwierdzić, że czas pandemiczny minął i te nieszczęścia są za nami. Niestety nie są. Czas ten spowodował m.in. wśród seniorów, których jest około 1,3 milona na Mazowszu, spowodował to, że samotność wśród seniorów zaczyna osiągać dosyć duże rozmiary. Samotność pokazała też różne braki systemowe. Samotność to depresja, samotność to różne problemy z używkami.”
Dr Rafał Bakalarczyk podsumował swoje wystąpienie: „Starałem się trochę szerzej pokazać różne zagrożenia i problemy osób starszych w tym okresie pandemicznym oraz wskazać pewne kierunki zmian.” W swojej analizie dr Bakalarczyk wskazał, że seniorów doby pandemii dotyczyły zagrożenia zarówno zdrowotne, jak i społeczne, ekonomiczne oraz zagrożenie dla integralności międzypokoleniowej.
Konferencja okazała się po raz kolejny świetną okazją nie tylko do zaprezentowania analizy sytuacji i kondycji senioralnej na Mazowszu w realiach okołpandemicznych, ale również była miejscem wymiany doświadczeń, dialogu, planów i postulatów mających na celu poprawę sytuacji seniorów.