Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

W stronę słońca

Koc leżący na laży. Na kocu kapelusz, koszyk, okulary przeciwsłoneczne i balsamy na słońce.

Czerwiec to miesiąc w którym nawet w Polsce słońce operuje już bardzo mocno. Dlatego nie powinniśmy korzystać z niego bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Opalanie bywa kontrowersyjne, jednak jeżeli lubimy ciało osmagane słońcem, nie zapominajmy o filtrach.

 

Jaki filtr zatem wybrać?

Musimy zdawać sobie sprawę, że na Ziemię dociera promieniowanie:

  • UVA stanowiące większość promieniowania oddziałującego na nasz organizm
  • UVB stanowiące zaledwie kilka procent całego promieniowania słonecznego, jednak przynoszące bardzo groźne skutki, np. poparzenia słoneczne.

 

Obecnie na rynku znajdziemy masę specyfików do opalania i po opalaniu. Co więc wybrać, by jak najlepiej chronić naszą skórę? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi i każdy powinien – wybierając filtr wziąć pod uwagę kilka czynników m.in. takich jak: własną karnację. Cera jasna z piegami będzie wymagała dużo silniejszej ochrony przed słońcem niż cera śniada. Im jaśniejsza cera, tym silniejszy powinien być filtr ja chroniący.

 

Kosmetyki zawierające filtry mogą mieć różną formułę. Znajdziemy tutaj kremy, olejki, sztyfty czy emulsje.

Najprościej rzecz ujmując możemy spotkać kosmetyki, które:

  • blokują
  • pochłaniają
  • odbijają

promienie słoneczne od naszej skóry.

 

Wszystkie kremy z filtrem opatrzone są współczynnikiem SPF, który odpowiada za mniejszą lub większą ochronę przeciwsłoneczną. W Unii Europejskiej znajdziemy preparaty, których Sun Protective Factor (SPF) wynosi od 6 do 50+:

  • 2-4 SPF blokuje do  50% promieniowania słonecznego
  • 30-50 SPF blokuje do nawet 98% promieniowania słonecznego

 

Wyróżniamy trzy rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:

  • chemiczne– w przeciwieństwie do filtrów mineralnych wnikają w głąb skóry i dopiero tam pochłaniają niekorzystne promienie słoneczne. Nie powinny być stosowane przez osoby o wrażliwej lub alergicznej skórze.
  • mineralne (fizyczne) - zawierają sproszkowane minerały (np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu)dzięki nim tworzą na skórze warstwę, która odbija odbijaj promienie słoneczne. Te filtry nie wnikają w głąb skóry, pozostają na jej powierzchni.
  • naturalne - działają niezwykle słabo, chociaż są nieszkodliwe. Do naturalnych olejków chroniących przed słońcem możemy zaliczyć: olej z pestek malin, olej z nasion marchwi, olej z kiełków pszenicy  czy olej sojowy.

 

 

Uwaga!

  1. Pamiętajmy że kosmetyk z filtrem trzeba aplikować co jakiś czas, a na pewno zawsze po kontakcie z wodą.
  2. Filtry chemiczne trzeba stosować mniej więcej póŁ godziny przed wyjściem, ponieważ potrzebują czasu na wniknięcie w skórę.
  3. Nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów skóry, a poparzenia słoneczne znacznie zwiększają pojawienie się czerniaka. Wynika to z tego, że promieniowania UVA, jak i UVB biorą udział w progresji nowotworów skóry.
  4. Nie używaj otwartego produktu z poprzedniego roku bezwiednie. Sprawdź, ile ważny jest produkt po otwarciu. Oznaczone to jest symbolem z otwartym pudełkiem i datą, która się tam pojawia, np. 12 miesięcy.
  5. Wychodząc na słońce zadbaj także o usta, dłonie i włosy. Wbrew pozorom one także potrzebują ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.
  6. Pamiętaj, że podczas leczenie niektórymi antybiotykami czy lekami hormonalnymi także jesteś bardziej narażony na działanie słońca.
  7. Przed wyjściem na słońce unikaj kontaktu skóry z: perfumami czy ziołami takimi jak: dziurawiec, pietruszka, seler, mniszek lekarski. Zwiększają one naszĄ wrażliwość na promienie słoneczne.