Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Motylem byłem, ale utyłem…

Otyłość

Zawsze byłaś szczupła/ szczupły a nagle po sześćdziesiątce zaczynasz tyć w oczach? Jesz niby to samo i tyle samo, a jednak kilogramów przybywa?

To nie jest przypadek. Im człowiek starszy, tym wolniejsza jest przemiana materii, a tym samym łatwiej o dodatkowe kilogramy. 

Pamiętajmy, że otyłość jest taką samą chorobą jak każde inne schorzenie, dlatego profilaktyka jest tutaj kluczowa. Warto zmienić nasze myślenie i zacząć działać od dziś. 

Osoby otyłe mają nieprawidłową regulację wydzielania hormonu informującego o tym, że jesteśmy głodni – greliny  oraz peptydu GLP-1, który sprawia, że czujemy sytość po zjedzeniu posiłku. Często więc otyłość nie jest wynikiem naszych zaniedbań, a zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu. 

Otyłość stanowi współcześnie jedno z największych wyzwań dla opieki zdrowotnej, a przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób.

Otyłość może być zwiastunem chorób albo powodować zaostrzenie istniejących chorób. Nadwaga obciąża serce, sprzyja rozwojowi cukrzycy i powstawania miażdżycy. Otyli mają ograniczenia ruchowe, co w przypadku osób starszych wpływa negatywnie na kondycję całego organizmu. Duża masa ciała znacznie obciąża także stawy. 

Jak uniknąć otyłości?

  • zmień nawyki żywieniowe – unikaj produktów bogatych w cukry i tłuszcze
  • rób badania kontrolne, które pozwolą wykryć na wczesnym etapie zmiany tarczycowe
  • wprowadź dostosowaną do swoich możliwości aktywność fizyczną 
  • zbilansuj dietę energetycznie – jedz tyle, ile potrzebuje do działania Twój organizm.

Istotna jest także długość trwania otyłości, bo ryzyko powikłań z nią związanych wpływa  na powikłania proporcjonalnie do czasu jej trwania. 

 Z badań wynika, że długotrwała otyłość zwiększa m.in. ryzyko zachorowania także na raka piersi, macicy, nerek czy jelita grubego. 

W Polsce otyłość leczy się objawowo lub za pomocą metod chirurgicznych m.in. rękawowej resekcji żołądka, wyłączenia żołądkowego czy wszczepienie opaski żołądkowej.

Walcz o siebie i swoje zdrowie wszystkimi metodami. „Ugryź” otyłość zamiast kolejnej kostki czekolady…

Kategoria