Jerzy Stuhr na Festiwalu w Opolu przekonywał, że „Śpiewać każdy może”. Nie tylko może, ale i powinien. Jak wskazują badania śpiew ma bardzo dobry wpływ na nasz stan psychofizyczny.
Dlaczego warto śpiewać? Co daje śpiew?
- Poprawia nastrój – śpiew według wielu naukowców naturalnie polepsza nasz stan psychiczny. Łagodzi lęki i wyzwala naturalną radość. Wykorzystywany jest również w leczeniu depresji oraz nerwic. Podobno podczas śpiewania zaobserwowano zwiększone wydzielanie hormonów szczęścia - endorfiny oraz oksytocyny.
- Pozytywnie wpływa na pamięć. Śpiewanie usprawnia pamięć roboczą i poprawia przebieg procesów poznawczych. Nauka tekstu wspiera działanie pamięci i pozwala ćwiczyć umysł.
- Poprawia zdrowie – zadziwiające jest to, że śpiew jest aktywnością fizyczną, która pozwala spalić niemal tyle samo kalorii co podczas długiego spaceru. Śpiew zmusza nas do zachowania właściwej postawy ciała, która jest nieodzowna podczas śpiewania.
- Dotlenia organizm – w śpiewie najistotniejszy jest oddech. Dzięki ćwiczeniom zmniejsza się ilość powietrza zalegającego w płucach, natomiast zwiększa ilość powietrza wymiennego.
- Zmniejsza poziom stresu oraz rozładowuje emocje – śpiew uspokaja, działa kojąco na skołatane nerwy. Udowodniono, że śpiew obniża poziom stresu i implikuje pozytywne emocje.
- Obniża ryzyko poważnych chorób – śpiew korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze oraz pracę serca, a tym samym oddala od nas wizję zawału serca.
- Opóźnia procesy starzenia – głośne śpiewanie umożliwia ćwiczenie i wzmacnianie mięśni mimicznych twarzy, a także uelastycznia włókna kolagenowe.
- Wpływa na dobry sen – śpiew łagodzi stres, a więc umożliwia wyciszenie organizmu. W związku z tym, że śpiewanie również jest wysiłkiem fizycznym to - lepszy sen gwarantowany.
- Pomaga walczyć z samotnością. Śpiew jest zajęciem, któremu często towarzyszą ludzie. Śpiewa się z kimś lub dla kogoś. Wielu seniorów śpiewa w chórach lub klubach seniora, co sprzyja integracji senioralnej. Może to pomysł dla Ciebie?