Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

A może wolontariat senioralny?

Wolontariat   senioralny  to  w  Polsce  nadal temat  mało  popularny. Po  przejściu  na  emeryturę seniorzy wolą odpoczywać i realizować swoje pasje lub opiekować się wnukami.

Część z nas nie wie, że istnieją inne możliwości spędzania czasu po zakończeniu aktywności zawodowej.

Energię, którą nadal tryskacie i doświadczenie, które jest bezcenne możecie wykorzystać, by pomagać innym.

Wolontariat senioralny jest rozbudowany, dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne organizacje pożytku publicznego – stowarzyszenia czy fundacje, a także regionalne centra wolontariatu, kluby proponują różnorodne formy wolontariackich działań.

W Polsce jednak wolontariat szczególnie senioralny jest wciąż mało popularny i w zgodzie z badaniami tylko 25% wszystkich wolontariuszy stanowiły osoby po 65 roku życia. Szkoda tego niewykorzystanego kapitału społecznego.

Chcąc zaangażować się w wolontariat odwiedź:

  • Regionalne Centra Wolontariatu
  • Domy i Kluby Seniora
  • Organizacje charytatywne
  • Organizacje NGO

Poniżej znajdziesz przykłady aktywności w ramach wolontariatu seniorów.

Wolontariat w instytucjach sportowych albo kulturalnych

Osoby starsze niekiedy przez całe swoje życie uprawiały jakiś sport albo miały hobby. Poświęcały temu mało czasu, bo większość pochłonęła praca zawodowa. Emerytura okazała się szansą na zmianę. Dla wielu seniorów wolontariat w instytucjach bliskich im od zawsze  jest czymś oczywistym. Uczą innych, tego co sami potrafią najlepiej, np. rysunku, tańca czy śpiewu. Pokazują tajniki sportu czy gotowania. Sprawdzają się jako opiekunowie dla zwierząt czy przewodnicy po najbliższej okolicy.

Wolontariat międzypokoleniowy

Seniorzy czytają dzieciom

Powtarzaliśmy swoim dzieciom, a potem wnukom, że czytanie jest ważne. Musimy jednak pamiętać, że przykład idzie z góry. Dlatego jak najczęściej należy czytać najmłodszym książki. Ten wolontariat jest elementem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Badania wskazują, że głośne czytanie dzieciom wspiera ich wszechstronny rozwój. Czytać możemy w bibliotekach, świetlicach, przedszkolach czy domach kultury. To działanie, które nie wymaga szczególnych umiejętności czy wielu godzin spędzonych na wolontariacie.

„Przyszywany dziadek, przyszywana babcia”

Ta opcja wolontariatu skierowana jest wyłącznie dla osób starszych, którzy mogą zastąpić dzieciom w wieku od 6 do 12  lat dziadków, z którymi nie mają kontaktu. Rolą wolontariusza jest zbudowanie kontaktu z dzieckiem, wspieranie jego rozwoju i poczucia wartości. Kilka godzin w tygodniu może sprawić, że dziecko poczuje się zaopiekowane, może poznać inny niż rodziców sposób postrzegania świata. Taka forma  może przynieść obu stroną wiele korzyści.

Wolontariat pracowniczy

Po przejściu na emeryturę część pracodawców chce wykorzystać kapitał zdobyty w danym miejscu pracy przez osoby starsze. Wykorzystuje więc seniorów, by pomogli firmie w konkretnych działaniach w których są specjalistami.

Wolontariat wewnątrzpokoleniowy

Seniorzy bardzo dobrze rozumieją się w swojej grupie wiekowej. Mają analogiczne oczekiwania, wspólne zainteresowania i podobne potrzeby. Starszy wolontariusz sprawdzi się fundacjach, stowarzyszeniach, ale także w domach opieki czy miejscach związanych z kulturą.  Doradzając, opiekując się, organizując kursy czy tworząc wydarzenia mogą spełnić wiele swoich aspiracji, poznać nowych ludzi i sprawdzić się w innych niż dotychczas rolach.

Nasz potencjał w działaniach na rzecz wolontariatu jest niesamowity. Nikt nie ma takiego doświadczenia i wiedzy jak my. Jesteśmy odpowiedzialni, dyspozycyjni i cierpliwi. Wykorzystajmy to, co mamy najlepsze i działajmy na rzecz innych.

Działania na rzecz innych pobudzają nas do aktywności, sprawiają, że czujemy się lepsi, pewniejsi siebie i mamy okazje poznać innych ludzi. Nie mamy czasu, by skupiać się na własnej samotności czy problemach zdrowotnych, a to z kolei rewelacyjnie oddziałuje na naszą psychikę.

Jeżeli chcesz pomóc zdalnie. Wejdź na stronę  https://tudu.org.pl/page/o_projekcie

Więcej informacji na temat wolontariatu w województwie mazowieckim poznasz wchodząc na stronę:

https://wolontariat.waw.pl/nasze-programy/mazowiecka-siec-centrow-wolontariatu/

Kategoria