Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Seniorze! Uważaj na upały!

Niebo.

Zbyt wysoka temperatura nie jest bezpieczna dla nikogo. Zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze jest jeszcze bardziej szkodliwe dla osób starszych i tych cierpiących na problemy zdrowotne. Ważne jest, aby zachować ostrożność i szybko uzyskać ulgę w przypadku przegrzania. 

 

Dlaczego ekstremalne warunki pogodowe mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne dla osób starszych niż dla osób młodszych? Cieplejsze dni mogą powodować trudności w regulacji temperatury ciała. Może to stanowić wyzwanie dla osób starszych, które zazwyczaj nie dostosowują się tak dobrze do nagłych zmian temperatury. Ponadto osoby starsze częściej cierpią na przewlekłe schorzenia, które wpływają na wolniejszą reakcję organizmu na temperaturę, a także często przyjmują leki, które zmieniają zdolność organizmu do kontrolowania temperatury lub pocenia się.

Choroby związane z upałem

Zbyt długie przegrzanie lub przebywanie bez ochrony na słońcu może powodować wiele problemów zdrowotnych. Do dolegliwości wywołanych upałem możemy zaliczyć:

 

Omdlenie cieplne

To nagłe zawroty głowy, które mogą wystąpić podczas aktywności w upalne dni. Jeśli przyjmujesz leki nasercowe zwane beta-blokerami lub nie jesteś przyzwyczajony do upałów, omdlenia są jeszcze bardziej prawdopodobne. Odpocznij w chłodnym miejscu, podnieś nogi i napij się wody, aby ustąpiły zawroty głowy.

 

Skurcze cieplne

To bolesne napinanie lub skurcze mięśni brzucha, ramion lub nóg. Skurcze mogą być wynikiem ciężkiej pracy lub intensywnych ćwiczeń. Przebywanie w wysokich temperaturach powoduje, że zaczynamy mocniej się pocić, a pot zawiera dużą ilość sodu. To w połączeniu z nieodpowiednią ilością wypijanych płynów może spowodować spadek stężenia sodu w organizmie. Sód jest istotnym pierwiastkiem, który inicjuje powstawanie sygnałów w komórkach nerwowych i wywołuje ciąg zdarzeń prowadzący do skurczów mięśni podczas wysiłku. Niedobór sodu i innych cennych składników, takich jak chlor, potas, magnez oraz wapń może powodować, że mięśnie stają się nadwrażliwe.

Co zrobić jak wystąpią u Ciebie takie skurcze? Przerwij wykonywaną aktywność fizyczną i odpocznij w cieniu lub w chłodnym budynku. Pij dużo płynów, takich jak woda i napoje sportowe zawierające elektrolity. Nie spożywaj alkoholu ani napojów zawierających kofeinę.

 

Obrzęk termiczny

To obrzęk kostek i stóp spowodowany wysoką temperaturą. Podnieś nogi, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli to nie zadziała dość szybko, skontaktuj się z lekarzem.

 

Wysypka cieplna

To podrażnienie skóry spowodowane obfitym poceniem się. Powoduje czerwone skupiska małych pęcherzyków, które wyglądają podobnie do pryszczy na skórze. Skóra może swędzieć lub może być odczuwalne "kłujące" mrowienie. Należy utrzymywać zainfekowany obszar w suchości, stosować puder w celu złagodzenia wysypki i przebywać w chłodnych miejscach.

 

Wyczerpanie cieplne

Jest to ostrzeżeniem, że organizm nie jest już w stanie się schłodzić. Możesz odczuwać pragnienie, zawroty głowy, osłabienie, brak koordynacji i mdłości. Możesz obficie się pocić. Temperatura ciała może pozostać normalna, ale skóra może być zimna i lepka. Niektóre osoby z wyczerpaniem cieplnym mają przyspieszony puls. Odpocznij w chłodnym miejscu i przyjmuj dużo płynów. Jeśli wkrótce nie poczujesz się lepiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Zachowaj ostrożność, ponieważ wyczerpanie cieplne może prowadzić do udaru cieplnego.

Udar słoneczny

Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych. Objawy udaru cieplnego to: omdlenia; dezorientacja lub dziwne zachowanie; brak pocenia się, nawet gdy jest gorąco; sucha, zaczerwieniona skóra; silny, szybki puls; lub powolny, słaby puls. Jeśli u danej osoby wystąpi którykolwiek z tych objawów, powinna ona natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną i natychmiast przenieść się w chłodniejsze miejsce, np. w cień lub do pomieszczenia. Należy również podjąć działania w celu obniżenia temperatury ciała za pomocą chłodnych ubrań, chłodnej kąpieli lub prysznica oraz wentylatorów.

Oparzenie słoneczne

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Skóra może być zaczerwieniona i delikatna, mogą pojawić się na niej pęcherze, może zacząć się łuszczyć i być ciepła w dotyku. Ciężkie reakcje mogą powodować gorączkę, dreszcze, nudności lub wysypkę. Zapobiegaj oparzeniom słonecznym, nosząc odzież ochronną zakrywającą skórę i unikając bezpośredniego światła słonecznego. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania z filtrem SPF 15 lub wyższym może również pomóc w zapobieganiu oparzeniom słonecznym, ale należy pamiętać o częstym ponawianiu aplikacji. W przypadku oparzeń słonecznych należy nosić lekką odzież, brać chłodne prysznice, nawilżać oparzone obszary i trzymać się z dala od słońca, aby skóra mogła się zagoić.

 

Jak przetrwać upały?

Rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby związanej z upałem:

 

  • Pij dużo płynów, takich jak woda, soki owocowe lub warzywne lub napoje zawierające elektrolity. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Jeśli lekarz zalecił ograniczenie ilości wypijanych płynów, zapytaj, co powinieneś zrobić, gdy jest bardzo gorąco.
  • Jeśli mieszkasz w domu bez klimatyzacji lub wentylatorów, staraj się utrzymywać przestrzeń tak chłodną, jak to tylko możliwe. Ogranicz korzystanie z piekarnika, zasłaniaj żaluzje, rolety lub zasłony w najgorętszych porach dnia i otwieraj okna w nocy.
  • Jeśli w Twoim mieszkaniu jest gorąco, spróbuj spędzić czas w południe w miejscu z klimatyzacją. Na przykład w centrum handlowym, kinie, bibliotece, ośrodku dla seniorów lub w domu znajomego. Możesz również skontaktować się z lokalnym wydziałem zdrowia lub miastem, aby dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy znajdują się klimatyzowane schroniska.
  • Ubieraj się odpowiednio do pogody. Noś lekką, jasną, luźną odzież. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, mogą być chłodniejsze niż włókna syntetyczne.
  • Unikaj ćwiczeń na świeżym powietrzu i innej aktywności fizycznej, gdy jest bardzo gorąco. Zamiast tego spróbuj znaleźć miejsce, w którym możesz być aktywny, zachowując chłód w pomieszczeniu.
  • Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, postaraj się ograniczyć czas spędzany poza domem i unikaj zatłoczonych miejsc. Planuj wycieczki poza godzinami szczytu.
  • Upewnij się, że używasz kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, SPF 15 lub wyższym, i nakładaj go kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli Twoja skóra będzie stale narażona na działanie promieni słonecznych.
  • Noś kapelusz i inną odzież ochronną oraz okulary przeciwsłoneczne. Jeśli dojdzie do poparzenia słonecznego, nie wychodź na słońce, dopóki skóra się nie zagoi i używaj chłodnych szmatek i środków nawilżających do leczenia dotkniętego obszaru.
  • Zapytaj lekarza, czy przyjmowane leki nie zwiększają ryzyka przegrzania lub poparzenia słonecznego.