Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Książki jak lekarstwo

Książki jak lekarstwo

Odnajdź spokój i odpoczynek w świecie literatury 

Jednym ze sposobów na utrzymanie sprawności intelektualnej jest biblioterapia. Dzięki odpowiednio wyselekcjonowanym pozycjom literackim można rozwinąć pamięć, wyobraźnię, a także wzmocnić umiejętność rozumienia przyczynowo-skutkowego, które jest niezwykle ważne dla prawidłowej aktywności mózgu. 

Warto zwrócić uwagę, że każdego dnia, mózg jest narażony na działanie hormonu, który wyzwala się pod wpływem stresu. Podwyższony poziom kortyzolu może zaś mieć poważne w skutkach konsekwencje dla całego organizmu. Grupą szczególnie narażoną są osoby starsze. Obniża się wówczas u nich zdolność do koncentracji, a organizm ma wrażenie, jakby cały czas był w stanie walki bądź ucieczki, co ma związek z pogorszeniem się funkcji poznawczych. Dzięki biblioterapii osoba będąca w trakcie leczenia, może w końcu wyciszyć swój umysł i zredukować poziom doświadczanego lęku. 

Jak wygląda terapia?

Jedną z metod wykorzystywanych w tym podejściu jest metoda tzw. wolnych skojarzeń. Po przeczytaniu dzieła literackiego pacjent określa, z czym kojarzą mu się wybrane zachowania bohatera pojawiającego się w lekturze i jest proszony o wyrażenie tego, co doświadczyła postać literacka, poprzez wyzwolenie swobodnych myśli i uczuć. Dzięki zastosowaniu tej techniki możemy poczuć, że oczyszczamy się z emocji, do których trudno jest dotrzeć inaczej niż wyrażenie ich w oparciu o przeczytany tekst kultury. 

Kategoria