Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Tapioka – produkt tylko dla stosujących dietę bezglutenową?

Tapioka w granulkach w drewniane misce.

Jeżeli masz problem z glutenem to zapewne znasz tapiokę jeden z produktów bezglutenowych.

Jeżeli nigdy nie spotkałaś/eś się z tym produktem to nie trać dłużej czasu. Poczytaj o właściwościach i wykorzystaniu tapioki i „biegnij” jak najszybciej po to „złote runo”.

 

Co to jest tapioka?

Tapiokę wytwarza się z korzeni manioka jadalnego, który pochodzi z Ameryki Południowej. Dla mieszkańców tamtych terenów tapioka stanowi bardzo ważny element codziennego żywienia analogicznie jak dla nas ziemniaki.

Tapioka jest bogata w węglowodany, jest łatwostrawna, ale i ma niewielką wartość odżywczą.

 

Jak wygląda tapioka?

W Polsce najpopularniejsza postać tapioki jest do kupienia w postaci kulek lub granulek. Można też, szczególnie w sklepach specjalistycznych, kupić mąkę z tapioki.

 

Jak smakuje tapioka?

Najlepiej napisać, że nie smakuje i nie pachnie. Tapioka ma bowiem neutralny zarówno smak, jak i zapach. Właśnie dzięki tym właściwością doskonale nadaje się do przygotowania potraw słodkich i słonych, a także napojów.

 

Tapioka a witaminy i składniki mineralne

Dzięki tapioce nie wzbogacimy swojego organizmu w niezwykłe składniki mineralne i witaminy. Tapioka zapewni nam niewiele minerałów – przede wszystkim żelazo, wapń, miedź, mangan, potas, fosfor, cynk oraz witamin z grupy B.

 

Wykorzystanie tapioki

Tapioka w kuchni nie ma sobie równych. Niewiele jest produktów, szczególnie tak mało znanych, które dają tak bogate możliwości kulinarne. Tapiokę można gotować piec, podawać na zimno i gorąco. Szczególnie często wykorzystuje się ją do budyniów, deserów, musów, naleśników, omletów i placków. Sprawdzi się również w ciastach na zimno czy kisielach.

Wykorzystać ją można w napojach, ale i zupach  (świetnie zastąpi makaron) czy sosach.

 

Tapioka jest idealna dla:

  • osób trzymających dietę lekkostrawną, a więc cierpiących na schorzenia przewodu pokarmowego ( np. zespół jelita wrażliwego)
  • osób chory na celiakię
  • osób nie spożywających glutenu

 

Przeciwwskazania do spożywania tapioki

 

Tapioka jest produktem bardzo bezpiecznym, ale ze względu na wysoki indeks glikemiczny nie powinni jej spożywać cukrzycy i osoby mające problem z węglowodanami.

Kategoria