
Muzeum Warszawy zaprasza, szczególnie seniorów, na interesujące i spokojne trasy miejskie.
Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala odkryć na nowo historię miasta i jego tajemnice oraz odkryć na nowo znane sobie miejsca.
Przechadzki prowadzą edukatorzy z różnych oddziałów Muzeum Warszawy.
Koszt: 5 zł (bilety dostępne w kasach oraz online)
Godzina spotkania: 11.00-12.15
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Miejsce zbiórki: kasy Muzeum wskazanego w opisie przechadzki
Kontakt: Krystyna Stroynowska, tel.: 22 277 43 78
HARMONOGRAM PRZECHADZEK
-
10 maja – Wszyscy ludzie króla
Tym razem posłuchamy o osobach mających spore wpływy na dworze króla Stanisława Augusta. Dowiemy się o postaciach rywalizujących o względy monarchy: politykach, zdrajcach, jurgieltnikach oraz o jego bliskich: rodzinie i doradcach. Na naszym przechadzkowym szlaku pojawią się także artyści i literaci. Ożyją barwne postaci, które ogrzewały się w świetle majestatu monarchy, pracowały dla niego lub go zdradzały.
Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska
Miejsce spotkania: kasy ul. Brzozowa 11/13, Centrum Interpretacji Zabytku
-
24 maja – Dobry adres – Starówka
„Ach, zamieszkać, zamieszkać wysoko i zapraszać gołębie z obłoków, z ukochanym wychylić się z okien na Starówkę, gdzie radość i spokój…”– śpiewa Irena Santor.
Komu taki sen o Starym Mieście się ziścił?
Kto związał swoje losy ze Starówką?
Spacer ujawni historie i adresy znanych oraz lubianych osobistości XX wieku.
Zaczniemy od momentu, gdy Polska odzyskuje niepodległość po I wojnie światowej. Zobaczymy, w której kamienicy zamieszkali profesorowie UW i Politechniki, a gdzie pracownicy Pocztowej Kasy Oszczędności. W wyobraźni przeniesiemy się do 1928 roku, kiedy to świeżo odnowione fasady kamienic rynkowych zaczynają przyciągać przechodniów jasnymi kolorami, a odsłaniane sukcesywnie gotyckie mury miejskie wabią historyków. A jak to będzie w latach 50. XX wieku, gdy zamieszkanie w staromiejskich kamienicach stanie się marzeniem?
Prowadzenie: Agnieszka Trepkowska
Miejsce spotkania: kasy ul. Brzozowa 11/13, Centrum Interpretacji Zabytku
-
31 maja – Pleść jak Piekarski na mękach – staropolskie procesy sądowe
Akta sądowe wydają się laikowi trudne do zrozumienia i nudne, choć tak naprawdę skrywają w sobie mnóstwo opowieści. Pozwalają poznać zatargi i waśnie, którymi żyło miasto kilkaset lat temu. Zanurzają nas w dawne życie, ukazując, w jaki sposób radzono sobie z problemami w mieście i czego bali się mieszczanie w czasie obrad sejmowych.
Na przechadzce będziemy towarzyszyć w ostatniej drodze niedoszłemu królobójcy i jego katowi. Przy tej okazji kat uchyli nam rąbka tajemnicy i zdradzi, dlaczego musiał on poznać podstawy lecznictwa, zanim objął tę niezwykłą posadę.
Prowadzenie: Marek Łuszczyk
Miejsce spotkania: kasy ul. Piwna 31/33, Muzeum Farmacji
-
14 czerwca – Sekrety odbudowy Starego Miasta
Podczas przechadzki spróbujemy wspólnie odszukać niekiedy głęboko ukryte wspomnienia z czasów wspaniałego przedsięwzięcia, jakim była odbudowa Warszawy. W architekturze Starego Miasta znaleźć można wiele opowieści o osobach związanych z podnoszeniem miasta z ruin oraz pamiątek po tych wydarzeniach.
Przechadzkę zaczniemy w Muzeum Warszawy i skończymy na placu Zamkowym przy pomniku jednego z bohaterów odbudowy – Jana Zachwatowicza.
Prowadzenie: Marcin Matuszewski
Miejsce spotkania: kasy muzealne w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 42, Muzeum Warszawy
-
28 czerwca – Warszawskie Termopile
Czy cmentarz Powstańców Warszawy to nasze warszawskie Termopile?
Czy można dawnych warszawian, cywilów porównać do heroicznej armii greckiej?
W czasie przechadzki poznamy ideę budowy Izby Pamięci, jej założenie urbanistyczne oraz architekturę. W głównym pawilonie zobaczymy wystawę czasową „Śmierć miasta”, a w czasie przejścia wzdłuż Muru Pamięci odkryjemy jego symboliczne znaczenie. Trudny temat złagodzi zieleń łagodnie otulająca nekropolię.
Prowadzenie: Szymon Woźniak
Miejsce spotkania: kasy ul. Wolska 168, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy