Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Bezpieczeństwo w sieci dla seniorów

Bezpieczeństwo w sieci.

Cyfrowy świat niesie ze sobą wiele korzyści dostarczając nam rozrywki, ułatwiając pracę, kontakty z bliskimi czy edukację. Jest również miejscem, w którym narażeni jesteśmy na nadużycia i przestępstwa.

 

Blisko 60 % ankietowanych w naszej ostatniej sondzie na temat doświadczeń z oszustami internetowymi, potwierdziło, że miało bezpośredni kontakt z problemem lub wśród ich bliskich ktoś padł ofiarą oszustów.

 

Brak umiejętności i wiedzy, jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii, niesie jednak za sobą szereg niepożądanych skutków i zagrożeń. Twoje dane mogą być wykradzione i wykorzystane do przestępstwa, twoje pieniądze z konta mogą niepowrotnie zostać stracone, twoje zdjęcia mogą być wykorzystane przez innych użytkowników sieci, by zaszkodzić na przykład twojemu  wizerunkowi. Przestępcy mogą przejąć kontrolę nad twoim komputerem i zaszyfrować przechowywane na nim dane, od właściciela żądając jednocześnie okupu.

Wielu seniorów niesłusznie bagatelizuje zagrożenia argumentując, że cyberprzestępcy nie są zainteresowani emerytami. Wskazują, że nikt nie poświęci swojej energii i zasobów, by okraść seniora nie posiadającego wielkich zasobów pieniężnych. Niestety – całkiem niesłusznie. Policyjne dane wskazują, że seniorzy (zwłaszcza 60+) częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa padają ofiarami cyberprzestępstw. Przestępcy wykorzystują brak dostatecznych zabezpieczeń oraz częstą łatwowierność starszego pokolenia nie spodziewającego się złych intencji ze strony kontaktujących się z nimi osób.

Dlatego też zapoznaj się  kilkoma wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci: i postaraj się zastosować je surfując po Internecie:

  1. Kup i zainstaluj program antywirusowy

  2. Regularnie instaluj aktualizacje oprogramowania

  3. Poruszaj się tylko po zaszyfrowanych stronach (Witryna, która jest zaszyfrowana, ma na początku adresu następujące literki „https”)

  4. Dokładnie sprawdzaj wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego)

  5. Nie działaj pod presją czasu (uważaj na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania)

  6. Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci (w kawiarni lub w centrum handlowym)

  7. W sieci staraj się zachować anonimowość (dane personalne przekazuj tylko znanym podmiotom gdy jest to niezbędne)

  8. Nie przekazuj nikomu swoich haseł ani loginów

  9. Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł – mogą zawierać wirusy i szkodliwe oprogramowanie

  10. Chroń swoją domową sieć wifi – instalację sprzętu powierz fachowcom