Cyfrowy świat niesie ze sobą wiele korzyści dostarczając nam rozrywki, ułatwiając pracę, kontakty z bliskimi czy edukację. Jest również miejscem, w którym narażeni jesteśmy na nadużycia i przestępstwa.
Blisko 60 % ankietowanych w naszej ostatniej sondzie na temat doświadczeń z oszustami internetowymi, potwierdziło, że miało bezpośredni kontakt z problemem lub wśród ich bliskich ktoś padł ofiarą oszustów.
Brak umiejętności i wiedzy, jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii, niesie jednak za sobą szereg niepożądanych skutków i zagrożeń. Twoje dane mogą być wykradzione i wykorzystane do przestępstwa, twoje pieniądze z konta mogą niepowrotnie zostać stracone, twoje zdjęcia mogą być wykorzystane przez innych użytkowników sieci, by zaszkodzić na przykład twojemu wizerunkowi. Przestępcy mogą przejąć kontrolę nad twoim komputerem i zaszyfrować przechowywane na nim dane, od właściciela żądając jednocześnie okupu.
Wielu seniorów niesłusznie bagatelizuje zagrożenia argumentując, że cyberprzestępcy nie są zainteresowani emerytami. Wskazują, że nikt nie poświęci swojej energii i zasobów, by okraść seniora nie posiadającego wielkich zasobów pieniężnych. Niestety – całkiem niesłusznie. Policyjne dane wskazują, że seniorzy (zwłaszcza 60+) częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa padają ofiarami cyberprzestępstw. Przestępcy wykorzystują brak dostatecznych zabezpieczeń oraz częstą łatwowierność starszego pokolenia nie spodziewającego się złych intencji ze strony kontaktujących się z nimi osób.
Dlatego też zapoznaj się kilkoma wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci: i postaraj się zastosować je surfując po Internecie:
-
Kup i zainstaluj program antywirusowy
-
Regularnie instaluj aktualizacje oprogramowania
-
Poruszaj się tylko po zaszyfrowanych stronach (Witryna, która jest zaszyfrowana, ma na początku adresu następujące literki „https”)
-
Dokładnie sprawdzaj wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego)
-
Nie działaj pod presją czasu (uważaj na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania)
-
Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci (w kawiarni lub w centrum handlowym)
-
W sieci staraj się zachować anonimowość (dane personalne przekazuj tylko znanym podmiotom gdy jest to niezbędne)
-
Nie przekazuj nikomu swoich haseł ani loginów
-
Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł – mogą zawierać wirusy i szkodliwe oprogramowanie
-
Chroń swoją domową sieć wifi – instalację sprzętu powierz fachowcom