Przeciwdziałanie dezinformacji i umiejętność krytycznej analizy tekstu są szczególnie ważne właśnie teraz – gdy Internet stał się głównym źródłem informacji – również dla seniorów. Liczba fałszywych wiadomości w Internecie stale rośnie, bo zbyt rzadko stosowane jest krytyczne myślenie Seniorzy to łakomy kąsek dla fake newsów i internetowych oszustów. Nie dość, że wierzą w informacje opublikowane w Internecie, to jeszcze je upowszechniają i rozsyłają grupom znajomych – jak jest chociażby w przypadku „łańcuszków” z prośbą o wsparcie.
Dezinformacja a misinformacja
Dezinformacja to fałszywe, zmanipulowane lub wyrwane z kontekstu informacje, rozpowszechniane w sposób świadomy przez osoby, które mają złe intencje i chcą w negatywny sposób wpłynąć na zachowanie lub decyzje odbiorców. Dezinformacja może być realizowana za pomocą różnych narzędzi.
Najczęściej używane to:
• fake newsy,
• manipulacja treścią,
• podawanie prawdziwych faktów w fałszywym lub zmanipulowanym kontekście,
• tworzenie fałszywych stron internetowych, dokumentów, fałszywych „person” (nieistniejących osób, funkcjonujących wyłącznie w sieci) lub organizacji.
Misinformacja (ang. misinformation) – mylne informacje, rozpowszechniane bez złej intencji, często nieświadomie, np. nieintencyjny błąd autora tekstu, niewłaściwie opublikowane zdjęcia, fałszywe łączenie faktów, podawanie dalej nieprawdziwych informacji w przekonaniu, że są one prawdziwe.
Na przykład: kiedy dziennikarz nieświadomie popełni błąd w artykule, mamy do czynienia z misinformacją, a nie dezinformacją.
Złośliwe użycie informacji (ang. malinformation) – udostępnianie prawdziwych informacji w celu dokonania szkody, np. niektóre przecieki wykradzionej korespondencji prywatnej, część mowy nienawiści.
Za: https://fundacja.orange.pl/