Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak być bezpiecznym kierowcą-seniorem?

Senior w aucie.

Wiele starszych osób może bezpiecznie prowadzić samochód do 80. roku życia, a nawet dłużej. Ponieważ jednak różne kwestie fizyczne związane ze starzeniem się mogą zakłócać bezpieczną jazdę, ważne jest, aby starsi kierowcy - i osoby, które się nimi opiekują - ocenili swoje potrzeby, aby zapewnić im bezpieczeństwo na drodze.

 

Wskazówki do bezpieczniejszej jazdy


Pasy bezpieczeństwa ratują życie


Zapinaj pasy przed uruchomieniem samochodu - za każdym razem. Jeśli pas bezpieczeństwa jest niewygodny, wyreguluj mocowanie na ramię lub kup nakładkę na ramię, która nasuwa się na pas.


Wycisz telefon komórkowy


Rozmawianie lub pisanie SMS-ów podczas jazdy odwraca uwagę od drogi i innych pojazdów. Pozostaw telefon komórkowy wyciszony i nie odbieraj go podczas jazdy. 


Nie jedz podczas jazdy


Jedzenie może również rozpraszać uwagę podczas jazdy. Jeśli musisz jeść lub pić, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, takim jak parking, i dokończ wszystkie przekąski przed powrotem na drogę.

 

Nie pij i nie prowadź


Wraz z wiekiem zdolność do przetwarzania alkoholu może się zmieniać. Nawet jeden koktajl, kieliszek wina lub piwa może sprawić, że starsi kierowcy nie będą bezpieczni na drodze, zwłaszcza w połączeniu z różnymi lekami.


Ogranicz rozpraszanie uwagi 


Słuchanie muzyki lub audiobooków, a nawet rozmowa z pasażerami może rozpraszać niektórych starszych kierowców. Jeśli jesteś wśród nich, wyłącz dźwięk i unikaj rozmów z innymi osobami w samochodzie.


Obserwuj drogę 


Upewnij się, że zawsze jest wystarczająco dużo miejsca między Twoim samochodem a samochodami przed Tobą. Zachowaj również bezpieczną odległość od pojazdów jadących za Tobą.


W miarę możliwości prowadź samochód przy świetle dziennym 


Osoby starsze, nawet te z dobrym wzrokiem, mogą doświadczać problemów ze wzrokiem w nocy. Ogólna ciemność i oślepiające światło reflektorów utrudniają widzenie.

Unikaj jazdy przy złej pogodzie

 
Deszcz, śnieg, mgła i inne niebezpieczne warunki mogą być szczególnie niebezpieczne dla starszych kierowców. Zanim wyruszysz w drogę, pozwól złej pogodzie ustąpić. Jeśli musisz podróżować, skorzystaj z transportu publicznego lub usługi samochodowej.


Wybieraj bezpieczniejsze trasy
Staraj się jeździć, gdy ruch jest mniejszy


Godziny szczytu mogą być stresujące dla wszystkich kierowców, ale szczególnie dla starszych. Staraj się ograniczyć jazdę do godzin, w których ruch jest mniejszy.


Zestresowany lub zmęczony? 


Zostań na miejscu, dopóki nie będziesz wypoczęty i spokojny. Prowadzenie pojazdu, gdy nie jesteś w najlepszej formie, może być niebezpieczne.


Znaj swoje leki


Niektóre leki mogą powodować senność i zmniejszać czujność lub wpływać na czas reakcji i inne kwestie związane z uwagą. Niektóre recepty mogą ostrzegać przed prowadzeniem pojazdu podczas przyjmowania leków. Przeanalizuj swoje leki z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą, aby sprawdzić, czy przyjmowane leki mogą prowadzić do niebezpiecznej jazdy.