Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Planszówki - warto zagrać

Senior grający w szachy.

Gry planszowe mają wiele zalet, zarówno dla dzieci, dorosłych i seniorów. Oto kilka z nich:

Zalety

  1. Rozwój umiejętności społecznych: Gry planszowe często wymagają współpracy, komunikacji i interakcji między graczami. Pomagają one w rozwijaniu umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, negocjacje, empatia i zdolność do pracy zespołowej.

  2. Rozwijanie umiejętności poznawczych: Gry planszowe mogą wspierać rozwój umiejętności myślenia logicznego, planowania, rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji. Gry strategiczne, logiczne i edukacyjne pozwalają graczom rozwijać umiejętności poznawcze w przyjemny sposób.

  3. Rozwój kreatywności: Niektóre gry planszowe angażują graczy w twórcze myślenie, pomagając w rozwijaniu kreatywności. Można doświadczyć nowych pomysłów, strategii i podejść, co wspomaga rozwijanie umiejętności myślenia "poza schematem".

  4. Rozrywka i relaks: Gry planszowe stanowią doskonałą formę rozrywki, umożliwiającą spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi czy innymi graczami. Są również świetnym narzędziem do relaksacji i odprężenia się po dniu pełnym stresów.

  5. Współzawodnictwo i fair play: Gry planszowe uczą również zasad współzawodnictwa, ale jednocześnie promują fair play. Gracze muszą przestrzegać ustalonych zasad, szanować innych uczestników i akceptować wyniki gry.

  6. Edukacja: Wiele gier planszowych zostało zaprojektowanych z myślą o edukacji. Gry edukacyjne mogą pomagać w nauce matematyki, historii, geografii czy innych przedmiotów, ucząc jednocześnie poprzez zabawę.

  7. Rozwijanie wytrwałości i cierpliwości: Gry planszowe często wymagają od graczy wytrwałości, planowania długofalowego i cierpliwości. Te umiejętności są przydatne nie tylko podczas rozgrywki, ale także w życiu codziennym.

  8. Interakcja offline: Gry planszowe promują bezpośrednią interakcję między graczami w realnym środowisku. Stanowią kontrast wobec gier online, gdzie interakcja może odbywać się głównie przez internet.

  9. Różnorodność tematyczna: Istnieje ogromna różnorodność gier planszowych pod względem tematów, od przygód fantasy po gry strategiczne, co pozwala każdemu znaleźć coś, co mu odpowiada.

  10. Elastyczność wiekowa: Gry planszowe są dostępne dla różnych grup wiekowych. Istnieją gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych, co sprawia, że są one doskonałą formą rozrywki dla rodzin czy grupy przyjaciół.

Te zalety sprawiają, że gry planszowe są popularne na całym świecie i cieszą się uznaniem dużych i małych.

Naukowcy o grach planszowych i seniorach

Badanie wykazało, że granie w gry planszowe może pomóc osobom starszym zachować ostrość pamięci.

Naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie grały w gry takie jak szachy i bingo, z większym prawdopodobieństwem zachowały swoje umiejętności myślenia.

W badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu ocenili 1 091 osób, z których wszystkie urodziły się w 1939 roku.

Ogólne funkcje poznawcze uczestników odnotowano w wieku 11 i 70 lat, a następnie przeprowadzono serię testów poznawczych w wieku 70, 73, 76 i 79 lat.

W wieku 70 i 76 lat respondenci zostali zapytani, jak często brali udział w zajęciach takich jak gra w karty, szachy, bingo i krzyżówki.

Następnie badacze próbowali ustalić, czy istnieje jakikolwiek związek między grami, w które grali, a ich zdolnościami poznawczymi.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie "The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences", wykazało, że osoby, które zaczęły grać w więcej gier w późniejszych latach, rzadziej wykazywały spadek umiejętności myślenia.

Tak więc nie ma na co czekać. Trzeba zadzwonić do sąsiada lub sąsiadki i dać się wciągnąć w planszówki.

Było to szczególnie widoczne w odniesieniu do funkcji pamięci i szybkości myślenia uczestników.

Naukowcy doszli do wniosku, że ich odkrycia mogą pomóc w ustaleniu, jakie rodzaje aktywności mogą przynieść korzyści naszym zdolnościom poznawczym w starszym wieku.

Kategoria