Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Czy warto mając 60+ suplementować kolagen?

Kolagen w różnej postaci: proszek i tabletki

Suplementację kolagenem powinnaś rozpocząć około 25 roku życia. Jednak jeżeli tego nie zrobiłaś, warto kolagen przyjmować także znacznie później. Określa się, że około 60. roku życia naturalna produkcja kolagenu zostaje zahamowana.

 

Jak objawiają się niedobory kolagenu?

Charakterystycznymi objawami niedoboru kolagenu są:

  • pojawiają się zmarszczki, a skóra jest w znacznie gorszej kondycji
  • bóle stawów
  • sztywność
  • pogorszenie wzroku
  • wypadanie włosów

 

Rodzaje kolagenu

Wybór kolagenu to sprawa kluczowa. Na rynku dostępne są kolageny w proszku, tabletkach, kapsułkach, a także już przygotowane bezpośrednio do picia. W zależności od producenta kolageny różnią się źródłem pochodzenia, zawartością substancji aktywnych oraz występowaniem dodatkowych składników.

 

Kolagen możemy wybierać także ze względu na jego pochodzenie:

  • Kolagen wołowy – pochodzi z takich części krowy jak kości, skóra  i ścięgna.
  • Kolagen rybi (morski) – pozyskiwany jest z ości, skóry i łusek ryb, krewetek, homarów i innych owoców morza. Ten rodzaj kolagenu polecany jest wówczas, gdy chcemy przede wszystkim poprawić stan swoich włosów, skóry, paznokci, kości i stawów.
  • Kolagen wieprzowy – pozyskiwany jest ze świń, przede wszystkim ze skóry, chrząstek, ścięgien i kości.
  • Kolagen drobiowy – pochodzi głownie z różnych części kur i indyków, takich jak skóra, ścięgna, chrząstki, kości.
  • Kolagen roślinny – powstaje przy użyciu metod biotechnologicznych i jest pozyskiwany z alg i ekstraktów z roślin strączkowych.

 

Niezależnie od rodzaju kolagenu osoby 60+ muszą wybierać kolagen wysokiej jakości. Według wielu ekspertów w przypadku osób w starszym wieku najlepiej sprawdzi się kolagen do picia, ponieważ dodatkowo nawadnia.

 

Kiedy suplementować kolagen?

Nie ma jednoznacznych badań, że kolagen trzeba przyjmować o określonej porze dnia. Producenci rekomendują jednak, że najlepiej kolagen przyjmować rano lub wieczorem najlepiej przed posiłkiem.

 

Kolagen na kości

W przypadku osób starszych kolagen idealnie sprawdzi się jako czynnik sprzyjający budowaniu

chrząstki stawowej. Suplementacja kolagenu uzupełnia niedobór białka na powierzchniach stawowych i pozwala na wytwarzanie mazi stawowej. Dzięki niej nie odczujemy bólów stawowych charakterystycznych dla naszego wieku.

 

Kolagen a włosy

Suplementując kolagen wspomagamy regeneracje włosów – wpływamy zarówno na skórę głowy, jak i strukturę włosa (włosy mniej się łamią i rozdwajają). Skóra jest nawilżona, co sprzyja pobudzaniu włosów do wzrostu. Kolagen pomaga także pozbyć się łupieżu i zwiększyć objętość włosów. Ważne, by stosować go regularnie, a pierwsze efekty zobaczymy już po miesiącu.

Kolagen może być także składnikiem szamponów, masek i odżywek.

 

Wpływ kolagenu na skórę

Ubytek kolagenu na skórze prowadzi do zmarszczek. Dzięki kolagenowi nasza skóra zwiększy swoją jędrność i gęstość. Kolagen sprawia, że skóra jest nawilżona i wygładzona. Regularna suplementacja poprawia odżywienie cery twarzy i skóry na  całym ciele.