Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Domowe sposoby na kamień w łazience

Kamień na kranie.

Kamień w łazience to udręka dla wielu z nas. Na płytkach, sanitariatach, bateriach - trudno sobie z tym na co dzień poradzić. Całość uzupełniają jeszcze osady z mydła. Jak walczyć z tym codziennym problemem tanio i skutecznie? Po raz kolejny przydadzą się składniki, które mamy w swoim domu albo możemy kupić w sklepie spożywczym.

 

Na pierwszy ogień - czysta kabina prysznicowa

Z kabiny prysznicowej korzystamy bardzo często. Bardzo duża powierzchnia szkła, która ją tworzy jest podatna na przyjmowanie kamienia, a gdy jej systematycznie i dokładnie nie czyścimy, szybciej ulega korozji i zużyciu.

Naszym sprzymierzeńcem w czyszczeniu kabiny jest ocet i soda oczyszczona.  Do skuteczniejszego używania octu warto kupić buteleczkę ze spryskiwaczem, którą możemy przeznaczyć do spryskiwania wielu zabrudzonych powierzchni.  

Wlej ocet do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj cały prysznic i przetrzyj szyby, żeby zmyć osad. Zabieg można poprawić czyszcząc szyby miękką gąbką zamoczoną w roztworze sody z wodą. Na koniec wszystko spłucz wodą i przetrzyj do sucha.

 

A co z wanną?

Jednak jeżeli nie masz prysznica, a jesteś szczęściarzem -wanniarzem i na nią mamy sposób.

Zanim jednak poddasz swoją wannę dokładnemu czyszczeniu, wypróbuj każdy ze sposobów w najmniej widocznym miejscu, by sprawdzić czy twoja wanna nie reaguje ze stosowanymi składnikami.

 

Podobnie, jak w przypadku prysznica, przyda się butelka z atomizerem, w której zastosujesz ocet. Spryskaj wannę octem, odczekaj około 2 godzin, spłucz i przetrzyj do sucha.

Gdy zanieczyszczenie nie puszcza, użyj posty z 3 łyżek sody i jednej łyżeczki wody, którą nałożysz miękką szmatką lub  gąbką na wannę. Na zakończenie wszystko spłucz wodą.

 

Kamień w toalecie

Brudna toaleta to nie tylko, ale także przede wszystkim estetycznie trudna dla nas do zaakceptowania sprawa. Wygląd ubikacji to jeden z powodów, dlaczego kamień w wc należy usuwać systematycznie i można to robić skutecznie domowymi sposobami.

Znowu naszym Supermanem jest ocet. Poniżej proponuję kilka sposobów jego zastosowania:

  1. Wlej butelka octu do toalety na całą noc. Nie spłukuj wody, a rano umyj całą toaletę szczotką.
  2. Wlej do toalety pół butelki octu, następnie wsyp 4 do 5 łyżek sody oczyszczonej. Pomieszaj zostaw na 30 minut, później wyszoruj i spłucz ciepłą wodą.
  3. W trudnych miejscach, szczególnie u góry toalety, możesz zrobić tak zwane okłady z octu. Nasącz szmatkę, ręcznik papierowy octem i przyłóż do miejsca z kamieniem. Zostaw na kilka godzin. Wymyj i wypłucz.

 

Baterie w łazience

Najłatwiej wyczyścić je miksturą wody i octu w proporcji jeden do jeden. Namocz szmatkę, ligninę, wacik, ręcznik papierowy i przyłóż do miejsca zabrudzonego. Zostaw na kilka godzin. Przetrzyj na sucho.

Słuchawkę prysznicową umyjesz analogicznie przykładając do niej zanurzone w roztworze wody i octu kawałki materiału lub ręcznika papierowego. Dla lepszej skuteczności roztwór pozostaw na kilka godzin.