Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak lepiej spać?

Śpiący senior.

Na różnych etapach życia możemy borykać się z bezsennością, a jej przyczyny mogą być za każdym razem odmienne. Dlatego warto zastanowić się, co leży u podstaw naszej bezsenności po to, by skutecznie z nią walczyć.

Nie jest bowiem odkryciem, że zła jakość snu lub to, że jest krótki utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, ale może być także przyczyną wielu chorób.

 

Przyczyny zaburzeń snu:

 

Drzemki w ciągu dnia

Kto z nas nie kocha drzemek i małych drzemeczek? To właśnie one mogą być przyczyną Twojej bezsenności. Specjaliści uważają, że drzemki, które trwają dłużej niż 20 minut mogą znacznie zaburzyć rytm dobowy. Konsekwencją są trudności z zasypianiem lub częste budzenie się w nocy.

 

Obżarstwo przed snem

Grzech obżarstwa przed snem wpływa na jego jakoś. Organizm zamiast skupiać się na spaniu, trawi pokarm. Zjedz ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem.

 

Nieregularny tryb życia

W naszym wieku naprawdę możemy już zadbać, by nieregularność nie towarzyszyła nam na co dzień. Starajmy się wyregulować organizm - wstawajmy i kładźmy się o tych samych godzinach. Organizm nie lubi zmian.

 

Stres to przyjaciel bezsenności

Powiedz Nie stresowi. Stres powoduje wydzielanie kortyzolu, a tym samym pobudza organizm i uniemożliwia spokojny sen.

 

Niewłaściwe przygotowanie do snu

Zadbaj o komfort snu. Zmniejsz oświetlenie, wywietrz, zniweluj hałas- Twój sen będzie głębszy i spokojniejszy.

 

Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna, ruch i spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprawiają, że mózg jest lepiej dotleniony, a organizm bardziej „zmęczony”. Rezultat- sen bardziej wartościowy.

 

Kofeina na kolację

Kawa wypita przed snem stymuluje układ nerwowy. Mało który organizm po tej aktywności może się wyciszyć i zasnąć. Kawą popijaj śniadanie.