Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jak poprawić jakość naszego snu?

Seniorka i senior we śnie.

To czy będziesz dobrze spała /dobrze spał  wpływa cały dzień, a także wiele wyborów, których dokonujemy od momentu otwarcia oczu aż po ich zamknięcie. Przeanalizujmy kilka z nich.

 

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna - szczególnie ta którą wykonujemy bezpośrednio przed snem - istotnie wpływa na jakość naszego snu. Nie chodzi tutaj o to, żebyśmy ćwiczyli cały dzień lub wykonywali ćwiczenia ponad własne siły. Warto odbyć, np. długi spacer, który  poprawi jakość naszego snu.

 

Odżywianie

Wszyscy wiemy, że nie warto w nocy podjadać, ale wielu z nas ulega pokusie zjedzenia jeszcze jednej kanapeczki przed snem. Tymczasem sposób odżywiania bardzo wpływa na to jak śpimy. Dlatego ostatni posiłek nie powinien być spożywany bezpośrednio przed snem. Może on utrudniać zasypianie, a także zaburzyć fazę snu REM. Cukier dostarczony z jedzeniem powoduje wahania glikemiczne i jest odpowiedzialny za nasze wybudzania się w nocy, a tym samym obniżenie jakości naszego snu.

 

Używki

Na nasz sen wpływa na pewno wypicie kawy. Tutaj musimy brać pod uwagę indywidualne preferencję, ale ogólnie przyjmuje się, że kawę powinno wypijać się 6 godzin przed snem. Zaburzenia snu powoduje również nikotyna, a także alkohol.

 

Materiały a sen

Na lepszy sen pozwala również zmiana tego pod czym śpimy i wbrew pozorom materiał ma znaczenie. Dlatego jeżeli masz kłopoty z jakością snu, warto przyjrzeć się poszewkom,  pościeli prześcieradłu czy piżamie. Zrezygnujmy z poliestru czy akrylu oraz innych sztucznych tkanin. Pościele, prześcieradła i bieliznę nocną wybierajmy zawsze z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. bawełny czy lnu.

 

Materac

Nie samą pościelą człowiek żyje. Dbając o to pod czym i w czym śpimy zadajmy sobie podstawę pytanie: czy na pewno śpimy na wygodnym, dobrym materacu?  Właściwy materac to  komfort naszego spania i koniec z przewracaniem się z boku na bok. To inwestycja za którą podziękuje nam nie tylko nasz kręgosłup.

 

Drzemki

Kocham drzemki - w ciągu dnia 15- 20 minut, pół godzinki i od razu mam ochotę działać dalej. Jednak jeżeli cierpicie na bezsenność albo borykacie się z jakością snu,  zrezygnujcie z drzemek albo przynajmniej ograniczcie ich występowanie.

 

Długość snu

W zależności od etapu życia intensywności naszego dnia, ilość snu - potrzebna, by wypocząć -może się zmieniać. Przyjmuje się jednak, że 8 godzin snu to minimum, które każdy dorosły człowiek powinien zapewnić swojemu organizmowi, by on wypoczął i zregenerował się. Pamiętaj, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu może naszemu organizmowi zaszkodzić.

 

Suplementuj

Odżywienia naszego organizmu nie jest bez znaczenia dla naszego snu. Badacze podkreślają, że niedobór magnezu i cynku istotnie wpływa na jakość i długość snu. Zadbaj o te składniki w swojej diecie albo zastosuj właściwą suplementację.

 

Rutyna

Uporządkowany tryb życia - wstawanie i kładzenie się o tych samych porach - sprzyja lepszej jakości naszego snu. Warto więc wprowadzić swój organizm w rutynę  - kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tych samych porach. Organizm przyzwyczai się do tego naturalnego cyklu i będzie zdecydowanie lepiej zregenerowany.

 

Miejsce do spania

Nasza sypialnia powinna być naszym azylem: neutralne kolory, cisza, możliwość całkowitego zaciemnienia okien i optymalna dla snu temperatura około 18C - to sprawi, że twój sen będzie znacznie lepszy.