Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Masz ochotę na espresso?

Espresso w przezroczystej filiżance.

Dziś obchodzimy Dzień Espresso.

Czym jest espresso?

Espresso to rodzaj kawy przygotowywanej w specjalny sposób. Powstaje w wyniku przepuszczenia pod ciśnieniem niewielkiej ilości niemal wrzącej wody przez drobno zmielone ziarna kawy. Ma wyższe stężenie zawieszonych i rozpuszczonych substancji stałych, co sprawia, że jest gęstsza i znacznie mocniejsza.

Espresso zawiera więcej kofeiny na jednostkę objętości niż większość innych rodzajów kawy, ale jest podawane w mniejszych porcjach. Espresso jest przygotowywane za pomocą ekspresu do kawy, wśród których znajdują się ekspresy parowe, tłokowe i pneumatyczne.

Pierwszy ekspres do kawy

W 1884 roku pierwszy ekspres do kawy został opatentowany przez Angelo Moriondo z Turynu. Nosił on nazwę "New steam machinery for the economic and instantaneous confection of coffee beverage, method 'A. Moriondo'". W przeciwieństwie do późniejszych ekspresów do espresso, był to zaparzacz masowy i parzył kawę dla większej liczby klientów w tamtym czasie.

W 1901 roku Luigi Bezzera z Mediolanu opatentował ulepszony ekspres do kawy. Posiadał on bojler i cztery "grupy", w których znajdowały się różnej wielkości filtry zawierające kawę i został nazwany "Tipo Gigante".

Desiderio Pavoni kupił patent Bezzery w 1903 roku i rozpoczął produkcję ekspresów do kawy w 1905 roku, zakładając firmę "La Pavoni".

Pierwszy ekspres do kawy został zainstalowany w Stanach Zjednoczonych w 1927 roku. Była to maszyna "La Pavoni" zainstalowana w Reggio's w Nowym Jorku.

Pierwsze ekspresy do espresso przepuszczały parę przez kawę, co powodowało jej przypalony smak. Pompa tłokowa została opracowana przez Cremonesi w 1938 roku. Przetłaczała ona gorącą, a nie wrzącą wodę przez kawę, co dawało bardziej naturalny smak i warstwę pianki, która z czasem stała się jedną z głównych cech kawy espresso. Pierwszy ekspres został zainstalowany w kawiarni Achille Gaggia. Niestety II wojna światowa uniemożliwiła dalszy rozwój tego typu ekspresu do kawy w tym czasie.

Firma Gaggia rozpoczęła produkcję komercyjnych ekspresów tłokowych po wojnie w 1946 roku.

W 1961 roku firma Faema wyprodukowała ekspres z pompą, który wykorzystuje pompę elektryczną do dostarczania wody pod ciśnieniem. Woda pochodzi ze źródła świeżej wody, przepływa przez rurkę, która jest podgrzewana w bojlerze, a następnie przepływa przez kawę. W ten sposób woda ma optymalną temperaturę i nie pozostaje w bojlerze przez długi czas, starzejąc się. Prawie wszystkie nowoczesne ekspresy są oparte na tej konstrukcji.

Ekspresy do kawy są nadal ulepszane, ale w szczegółach i nadal są obsługiwane ręcznie. Inne są wykonane tak, aby wykonać cały proces przygotowania espresso, od mielenia ziaren, spieniania mleka i dostarczania filiżanki za pomocą jednego polecenia.

W Wielkiej Brytanii espresso zyskało popularność wśród młodzieży w latach pięćdziesiątych XX wieku w standardowej formie, a także cappuccino, które składa się z espresso, gorącego mleka i pianki z mleka na parze. W Stanach Zjednoczonych stało się popularne w formie latte (espresso i mleko na parze), w połączeniu z dodanymi syropami smakowymi.