Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Międzynarodowy Dzień Kota

Dwa koty.

Kiedy ludzie mówią, że kochają koty, ta miłość może być niezwykle intensywna. Dla wielu osób koci przyjaciel jest zaufanym powiernikiem i pocieszycielem w czasach samotności.

Czy jednak takie bliskie relacje są zdrowe na poziomie psychicznym i fizycznym?

Genetycy, specjaliści od chorób zakaźnych, psycholodzy i inni wysunęli kilka teorii na temat tego, dlaczego koty tak silnie oddziałują na niektórych ludzi i jaki wpływ mogą mieć na zdrowie swoich podopiecznych.

Za co kochamy koty


Dr Patricia Pendry z Washington State University bada interakcje między ludźmi a zwierzętami. Opublikowała badania opisujące szczególnie silną więź między bardzo emocjonalnymi ludźmi i ich kotami.

"Subtelne i nieco nieprzewidywalne reakcje, jakie dają nam koty, dają nam poczucie, że jesteśmy wybrani - lub postrzegani jako 'specjalni', gdy reakcja kota rzeczywiście nastąpi. Wierzę również, że ponieważ reakcja ma tendencję do zajmowania trochę więcej czasu, aby się wyłonić, jesteśmy urzeczeni pragnieniem, aby wiedzieć, co kot zrobi."

"A ponieważ charakter i czas ich działań są mniej przewidywalne, możemy pozostać urzeczeni, niemal w uzależniający sposó" -  powiedział dr Pendry.

Niektóre badania sugerują również, że nie możemy się powstrzymać od uznania kotów za słodkie ze względu na cechy, które dzielą z ludzkimi dziećmi. Instynktownie reagujemy na duże oczy i zabawne zachowanie, co jest ewolucyjnie korzystną reakcją, która pomogła nam zapewnić opiekę nad naszymi młodymi.

Żadna dyskusja na temat atrakcyjności kotów nie może pominąć wzmianki o ich często przezabawnej zdolności komicznej. Szczególnie kocięta wkładają w swoje zabawy nieokiełznaną energię i znacznie mniej planowania. Dorosłe koty potrafią być równie zabawnie śmieszne.

Czasami są to szybkie wybryki, a innym razem ujmujące dziwactwa - czy istnieje jakiś powód, dla którego pod dywanem w biurze ukrytych jest dziewięć spinek do włosów?

Jak koty wpływają na zdrowie właścicieli


Naukowcy odkryli, że życie z kotem oferuje korzyści zdrowotne pod względem fizycznym, a zwłaszcza psychologicznym, zakładając, że nie jesteś uczulony na koty.

Na przykład badanie przeprowadzone w 2009 r. przez Trusted Source wykazało, że osoby, które posiadały kota, miały niższe ryzyko śmierci z powodu ataku serca niż osoby, które nigdy nie posiadały kota.

W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku przez brytyjską organizację charytatywną Cats Protection, 93,7% respondentów stwierdziło, że posiadanie kota było korzystne dla ich zdrowia psychicznego.

A jedno z badań wykazało, że mieszkanie z wieloma zwierzętami domowymi, w tym kotami, może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju alergii u dziecka.

Pozytywne efekty psychologiczne


Według dr Pendry, koty "dają nam uwagę, łagodzą naszą samotność, zapewniają komfort, zabawę, i zabawę, czułość, i specjalne wyjątkowe pozwolenie na głaskanie / pieszczoty i trzymanie ich na naszych kolanach, co wiemy, że uwalnia oksytocynę, która z kolei tłumi produkcję kortyzolu, hormonu stresu".

Za: medicalnewstoday.com