Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Słodka czy winna? Wybierz właściwie swoją gruszkę

Dwie gruszki.

W zależności od odmiany gruszki można wykorzystać do jedzenia w różnych postaciach. Znajdziemy gwiazdy ciasta lub przetworów. Są też takie odmiany, które sprawdzą się doskonale tylko na surowo.

 

Odmiany gruszek

 

Klapsa zwana też faworytką

Tę odmianę zna niemal każdy. Słodka, soczysta, aromatyczna. Jej owoce pojawiają się w II połowie sierpnia. Zielono-czerwona – idealna do deserów, a także do octu.

 

Konferencja

Najpopularniejsza odmiana w Polsce. Wygląda mało apetycznie i atrakcyjnie – matowa, zielona z brązowym kolorem na dole. To typowa gruszka deserowa o wywarzonym smaku. Idealna do chrupania.

 

Isolda

Lipcowa odmiana o wyrazistej słodko-kwaśnej nucie. Żółta z charakterystycznym rumieńcem o kulistym kształcie. Maślany kremowo biały miąższ nadaje jej wyjątkowego smaku.  Niestety można ją krótko przechowywać.

 

Bonkreta Williamsa

Wrześniowa odmiana o dużych owocach. Odrobinę słodka z nutą korzenną. Pyszna surowa, ale także do kompotów i dżemów.

 

Lukasówka

Owoce szerokie i zwężające się ku górze. Złota skórka, przetchlinki to znak charakterystyczny dla tej odmiany. Niezwykle kremowy miąższ, aromat i słodko-winny smak to właśnie lukasówka. Desery, kompoty, musy – w tym lukasówka sprawdzi się najlepiej. To długodystansowa zawodniczka – można ją przechowywać aż do zimy.

 

Nashi

Kuliste, słodkie o zwartym miąższu gruszki. Swój wyjątkowy smak uzyskują po schłodzeniu.

Sprawdzą się na surowo oraz w sałatkach. Nie nadają się do przetworów.

Obraz
Odmiana gruszki - nashi.