Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Życie po stracie zwierzęcia domowego

Seniorka z psem.

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak bliską relację wielu z nas ma z innym ukochanym zwierzęciem – kotem, chomikiem, kanarkiem.

Co jednak zrobić, gdy ukochane zwierzę odchodzi? Tutaj – podobnie jak w przypadku śmierci bliskiej osoby – nie ma łatwego i jedynego rozwiązania. Bo tylu ilu ludzi, tyle emocji. Każdy z nas inaczej znosi żałobę.

Wymienia się często pięć etapów żałoby: zaprzeczenie, gniew, negocjację, depresję, akceptację.

Jeżeli przeżyliście właśnie stratę, warto spróbować jednego z kilku sposobów na ukojenie.

 

Aktywne opłakiwanie

Dla niektórych pogodzenie się z utratą pupila umożliwia zewnętrzne okazywanie emocji z powodu straty.

Płacz przynosi w wielu wypadkach prawdziwe ukojenie i daje ujście złości.

 

Uzyskaj wsparcie

Podobnie jak w przypadku straty bliskiej osoby także w przypadku śmierci ukochanego zwierzaka potrzebujemy wsparcie. Niektórzy szukają go w najbliższej rodzinie inni w specjalnych grupach. Rozmowa z innymi, którzy doświadczyli śmierci zwierzęcia to doskonały sposób na ukojenie bólu.

 

Zaakceptuj stratę

Brak zwierzęcia w domu to trudna sytuacja do której musimy się przyzwyczaić. Daj sobie czas, na nowo oswój przestrzeń i pogódź się z przerażającą ciszą.

 

Wspominaj

Wspominając zwierzęta pozwalamy im żyć w naszej pamięci. Zdjęcia, filmiki a nawet listy do zmarłych zwierząt -  to wszystko pomaga nam ukoić ból po stracie.

 

Nowy zwierzak

Po odejściu zwierzaka często chcemy jak najszybciej ukoić ból i decydujemy się na zakup nowego pupila. Warto rozważyć czas tego kroku. Przeczekanie i pogodzenie się ze stratą oraz przeżycie żałoby umożliwi nam obdarzenie nowego domownika odpowiednim uczuciem.

 

Idź do terapeuty

Śmierć pupila to wydarzenia, które wymagać może pomocy specjalisty. To typowa sytuacja kryzysowa i co raz więcej osób sobie z nią samodzielnie nie radzi. Nie wstydź się i w razie potrzeby udaj się do psychologa, terapeuty po pomoc.

 

Stwórz miejsce pamięci

Jednym ze sposobów oswojenia śmierci jest stworzenie miejsca pamięci. Robimy „ołtarzyk” w domu, stawiamy zdjęcie lub  na podwórku, w miejscu pochówku sadzamy ulubioną roślinę.

 

Zostań wolontariuszem

Wiele schronisk czy innych organizacji zajmujących się zwierzętami szuka wolontariuszy. Kontakt z innymi zwierzętami pozwala niektórym szybciej i lepiej pogodzić się ze stratą. Masz wtedy okazję wyprowadzić innego psa na spacer, pokarmić zwierzę i poczuć się potrzebnym/ą.