Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Jedyny El Greco w Polsce - w Siedlcach

Dzieło El Greco - Ekstaza Św. Franciszka.

Chcesz rozpocząć bliższą znajomość z El Greco – wybitnym hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i architektem? Zacznij niemal za rogiem i podziwiaj jego jedyny obraz w Polsce.

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach zobaczyć możemy naczynia i szaty liturgiczne, starodruki i rzeźby, ale przede wszystkim obraz „Ekstaza Św. Franciszka” pędzla El Greco. 

 

Jednak nie samym El Greco Siedlce stoją

 

Ratusz tzw. Jacek

To miejsce znane każdemu mieszkańcowi Siedlec. W ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w którym możemy zapoznać się z historią Siedlec i okolic. Muzeum eksponuje prace Michała Borucińskiego, militaria (największą w Polsce kolekcję części niemieckich rakiet balistycznych V2) oraz zbiory starożytnych monet. Nie zabrakło w muzeum regionalnej kultury ludowej. Szczególnie zachwyca kolekcja tkanin ozdobnych, rzeźb, wycinanek i instrumentów muzycznych.

 

Kościół św. Stanisława i dawna brama

Wybudowany został  w latach 1740-1749 dzięki fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich. Jest najstarszym murowanym obiektem architektury sakralnej w Siedlcach,  z przebudowaną w 1793 roku fasadą w stylu klasycznym. Kościół to budowla o dwukondygnacyjnej fasadzie, w dolnej kondygnacji portyk toskański, na którym opiera się balkon. W prezbiterium kościoła znajdują się obrazy czterech ewangelistów z kolekcji Ossolińskich, natomiast w ołtarzach bocznych umieszczono obrazy Szymona Czechowicza.

W pobliżu kościoła przy ul. Starowiejskiej znajdziemy skrzydła boczne dawnej bramy-dzwonnicy, która pierwotnie miała kształt łuku triumfalnego o trzech arkadach. Brama, która powstała  w latach 1773-1776, została w czasie II wojny światowej rozebrana przez Niemców. Obecnie pozostały jedynie skrzydła boczne.

 

Pałac przy ulicy Konarskiej

Jego historia związana jest z właścicielką miasta księżną Aleksandrą Ogińską, która nie tylko rozbudowała pałac, ale i poprzez organizacje przedstawień teatralnych, koncertów, wieczorów poetyckich wpłynęła na rozwój miasta.

W dawnym pałacu dzisiaj znajduje się restauracja specjalizująca się w daniach kuchni polskiej. Tam też możemy podziwiać na fotografiach Siedlce sprzed 100 lat.

 

Kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża

Niedaleko pałacu znajdziemy także niezwykły zabytek- kaplicę pod wezwaniem Świętego Krzyża. Otoczona kolumnami toskańskimi, zaprojektowana przez Zygmunta Vogla uznawana jest z jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Tam też ww krypcie pochowana została księżna Aleksandra Ogińska,

 

A wieczorem

Warto wybrać się do dawnej hali targowej. W industrialnych klimatach działa lokal gastronomiczny z własną warzelnią piwa.

 

O każdej porze roku warto także pospacerować w Parku Miejskim zwanym Aleksandrią.

 

To na kiedy planujecie swoją wycieczkę do Siedlec?

Kategoria