Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Moon Festival

Lampiony chińskie.

29 września  (piątek) o godzinie 17.00 z okazji Święta Środka Jesieni odbędzie się oprowadzanie po wystawie stałej Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”.

Święto Środka Jesieni

To jedno z głównych świąt według chińskiego kalendarza. Z tej okazji poznamy zwyczaje związane z tym dniem oraz inne aspekty kultury chińskiej, których przykłady można poznać na wystawie „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. Z jakim zwierzęciem związany jest księżyc? Kim są chińscy bogowie szczęścia? Do czego w Chinach przydawały się świerszcze?

Udział odbywa się w ramach biletu do muzeum (19 zł / 10 zł), ale obowiązuje rezerwacja: bilety@ethnomuseum.pl

 

AFRYKAŃSKIE WYPRAWY, AZJATYCKIE DROGI

To wystawa, która jest zwieńczeniem projektu mającego na celu unowocześnienie infrastruktury zabytkowego budynku PME w Warszawie  oraz ułatwienie szerokiej publiczności dostępu do obiektów zgromadzonych w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

 

Wystawa prezentuje dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Wystawa ma charakter historyczny i zgromadzone na niej zostało niemal 1300 obiektów.

 

Afryka

 

W tej części możemy przyjrzeć się obiektom związanym z władzą i magią, królowie i czarownicy są istotnymi figurami galerii. A wiele zgromadzonych tam eksponatów zawdzięczamy Leopoldowi Janikowskiemu – jednemu z najważniejszych polskich afrykanistów.

 

Azja

 

Buddyzm Małej, Wielkiej i Diamentowej Drogi, ścieżka środka, droga poznania, droga walki, droga miecza i łuku, droga herbaty, kwiatów – można je odnaleźć na wystawie. Wśród unikatowych obiektów znajdują się m.in. japońskie lalki prezentujące parę cesarką, czy koreańska miseczka z celadonu, od którego prawdopodobnie pochodzi kolor seledynowy.

 

Wystawa uzupełniona jest spotkaniami online z osobami pochodzącymi z obu kontynentów, przedstawiając również współczesną kulturę tych rejonów, m.in.  etniczną muzykę instrumentalną inspirowaną dźwiękami Afryki i Azji czy kawaii.

 

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Państwowego Muzeum Etnograficznego.

 

 

 

 

Kategoria