Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Nastrój się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej na Wielkanoc

Plakat zapraszający na wystawę wielkanocną.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej proponuje w marcu i kwietniu wydarzenia związane ze zbliżająca się Wielkanocą.

 

Po pierwsze wystawa

19 marca została otwarta wystawa „Wielkanoc w sztuce ludowej” ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego.

Na wystawie zaprezentowane są elementy sztuki ludowej ukazane na zabytkowych pocztówkach, w formie pisanek wielkanocnych z różnych regionów, możemy zobaczyć wycinanki kurpiowskie, łowickie, rzeźby przedstawiające postać Chrystusa.

Ekspozycję można zwiedzać w budynku Muzeum przy placu gen. J. Bema 8 w Ostrołęce do 23 kwietnia 20213 r.

 

Marian Sołobodowski – prawnik, dyplomowany menedżer kultury, regionalista. Z zamiłowania animator kultury, społecznik. Kolekcjonuje sztukę ludową, wycinanki ludowe, archiwalne pocztówki. Pełnił funkcję Prezesa Fundacji Kultury Wsi w Warszawie. Organizator wielu przedsięwzięć kulturalnych i wystawienniczych na terenie całego kraju. W ciągu ostatnich 7 lat zorganizował około 100 wystaw. Przez 15 lat pracował jako kierownik Wydziału Kultury w Departamencie Kultury Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Laureat wielu nagród za działalność dla Mazowsza, m.in.: Medal PRO MASOVIA (2021), Honorowa Nagroda Hetmana Polskich Kolekcjonerów im. Jerzego Dunin-Borkowskiego (2019), Honorowa Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009), Nagroda KURPIKA przyznana przez Związek Kurpiów (2005).

 

Po drugie koncert

3 kwietnia muzeum zaprasza na koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Adama Struga i zespołu Monodia Polska.

Podczas koncertu posłuchamy pieśni wielkopostnych od średniowiecza po wiek XIX w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem.

Obok partytur dworskich i klasztornych usłyszymy anonimowe utwory będące wyrazem pobożności ludowej.

 

Monodia Polska w składzie:

Sonia Wronkowska, Jacek Zembrowski, Henryk Mazur, Adam Strug, Jakub Kukla, Hipolit Woźniak (lira korbowa), Tomasz Pakowski, Szczepan Pospieszalski, Tomasz Stawiecki, Maksymilian Mucha, Mateusz Kowalski.

 

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

 

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.

 

Kiedy: 3 kwietnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 18.00

Gdzie: Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. J. Bema 8 w Ostrołęce.

 

Bilety będą do nabycia w kasie Muzeum. Cena biletu 10 zł.