Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Świat widziany oczami Nikifora

Błękitny plakat z obrazem domu. U góry pomarańczowy napis Nikifor.

Jeszcze do 27 lutego możemy odwiedzić Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego – w którym obejrzymy wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”.

Ekspozycja ma charakter monograficzny i pokazuje twórczość Nikifora  – jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy nieprofesjonalnych.

Wyjątkowość dzieł Nikifora, polega przede wszystkim na tym, że artysta doskonale operował barwą, często nazywaną „nikiforową” – głęboką, przenikającą, o niespotykanych odcieniach.  Dzięki zastosowanym kolorom obrazy są niezwykle ożywione. Intuicja artysty, jego sposób operowania świetlistością, a także podejmowane tematy – osadzone tu i teraz stanowią fenomen jego sztuki.

 

Na pokazie dzieł artysty podziwiać będziemy holistyczny dorobek malarza, a przede wszystkim całe spectrum podejmowanych przez niego tematów: pejzaże, architekturę miejską i fantastyczną, dworce kolejowe, wnętrza świątyń i sklepów czy  postacie świętych.

Prezentowana wystawa liczy 130 dzieł Nikifora, z których większość pochodzi z kolekcji własnej muzeum.

Mamy okazję obejrzeć również dzieła z kolekcji Alfonsa Karnego, wybrane przez niego osobiście u Nikifora, tym cenniejsze, że rzadko eksponowane.

Krótka biografia malarza

Nikifor – Epifaniusz Drowniak urodził się w 1895 roku w Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej głuchej kobiety. Zwracano się do niego Nikifor, sam też tak o sobie mówił i tak podpisywał swoje obrazy. Był niewielkiego wzrostu, wątłego zdrowia, słabo słyszący i niewyraźnie mówiący. Samotny, żyjący na marginesie społeczeństwa, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego postanowienia, że zostanie malarzem. W 1930 roku pracami Nikifora zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego. Już w 1931 roku zorganizowano we Lwowie artyście wystawę, a w kolejnym roku prace Nikifora pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu.

 

Ważne:

Wystawa jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niewidome i słabowidzące. Na stronie muzeum udostępniono  audiodeskrypcje prezentujące wystawę i obiekty. Dodatkowo do kilku wybranych dzieł Nikifora przygotowywane są tyflografiki pozwalające zapoznać się z obrazami poprzez zmysł dotyku.

 

Wystawa jest otwarta w następujące dni:

WT:    11:00 – 19:00

ŚR:      11:00 – 19:00

CZW:  11:00 – 17:00

PT:      11:00 – 19:00

SOB:   12:00 – 18:00

ND:     12:00 – 18:00

 

Bilet ulgowy- 7 zł, w czwartki wejście za darmo.

 

W dniach 20 lutego (niedziela) g. 13:00 oraz 22 lutego (wtorek) g. 17:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Obowiązują zapisy (wt-czw 8-15): rezerwacje@ethnomuseum.pl lub tel. 22 696 53 80 i 510 336 571