Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Szczęście wg Marii Papy Rostkowskiej

Wystawa rzeźb Marii Papy Rostkowskiej

Do 3 grudnia możemy oglądać najnowszą wystawę w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich stworzoną przez Marię Papę Rostkowską jedną z ciekawszych rzeźbiarek XX w. Ekspozycja prezentuje marmurowe rzeźby – jak mówi sama autorką tzw. sztukę szczęśliwą.

Wystawę tworzy 25 marmurowych rzeźb artystki, wśród których są takie dzieła, jak „Duży Anioł”, „Gaja”, „Jednorożec”, „Ptak szczęścia” czy „Pocałunek”.

Dzieła poruszają tematy związane z miłością, macierzyństwem oraz walecznością.

 

Dodatkowe informacje o wydarzeniach: e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl  lub tel.: (+48) 504 243 783 (pon.-pt. w godz. 8.00-16.00).

 

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia:

 

Cykl spotkań z artystką Alicją Bielawską

 

"Przyjemność w ruchu"

Termin: 12 października 2023 r., godz. 17.30-19.00

Miejsce: Stara Oranżeria

Wstęp: 30 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem kicket.com (doliczana jest opłata transakcyjna).

Rzeźba to forma, która powstała w konkretnym materiale, za pomocą rąk. Czy możemy odczytać w jej kompozycji gesty i ruchy, które ją ukształtowały? Jak patrzenie na rzeźbę wpływa na nasz zmysł dotyku? Wspólnie poszukamy sposobów, by "ucieleśnić" oglądane rzeźb Marii Papy Rostkowskiej. Wprowadzeniem będą proste ćwiczenia ruchowe. Zastanowimy się również nad rolą postumentów i porównamy dzieła artystki z klasycznymi rzeźbami.

 

"Przyjemność tworzenia skojarzeń"

Termin: 9 listopada 2023 r., godz. 17.30-19.00

Miejsce: Stara Oranżeria

Wstęp: 30 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem kicket.com (doliczana jest opłata transakcyjna).

Wspólnie zastanowimy się, jakim językiem mówią rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jaką rolę odgrywają w nich materiały, kolory i tytuły. Poszukamy sposobów na spisanie swoich refleksji. Punktem wyjścia będzie poezja konkretna - wizualne kompozycje tworzone za pomocą słów.

 

"Radość patrzenia"

Termin: 30 listopada 2023 r., godz. 17.30-19.00

Miejsce: Stara Oranżeria

Wstęp: 30 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem kicket.com (doliczana jest opłata transakcyjna).

Rzeźby to szczególne obiekty - znajdują się w sferze sztuki, są wyrazem ekspresji artysty, jego interpretacji świata. Ale co szczególnego jest w patrzeniu na rzeźby. Co wywołuje w nas przyglądanie się dziełom sztuki? Jak postrzegamy formy? Co możemy zobaczyć w pracach Marii Papy Rostkowskiej? Obserwacje z aktywnego patrzenia udokumentujemy za pomocą rysowania tuszem na papierze.

 

"Fascynująca faktura" - warsztaty dla młodzieży (16+) i dorosłych, w tym osób z niepełnosprawnościami

Termin: 7 października 2023 r., godz. 12.00-14.00

Miejsce: Stara Oranżeria

Wstęp: 1 zł; bilety do nabycia w muzealnych kasach

Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

Prowadzenie: Karina Madej

Zainspirowani dziełami Marii Papy Rostkowskiej poszukamy form, które możemy nadać ceramicznym płaskorzeźbom. Zaczerpnięte ze świata przyrody motywy - liście, kwiaty, muszle - pozwolą nam udekorować nasze prace.

 

 "Kuszenie dotyku" - warsztaty dla młodzieży (16+) i dorosłych

Termin: 24 listopada 2023 r., godz. 17.30-19.30

Miejsce: Stara Oranżeria

Wstęp: 30 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem kicket.com (doliczana jest opłata transakcyjna).

Prowadzenie: Karina Madej

O rzeźbach Marii Papy Rostkowskiej mówi się, że kuszą dotyk. Artystka mawiała, że to kamień prowadził jej rękę. Na warsztatach damy odpocząć oczom i skupimy się na odczuwaniu i tworzeniu przez dotyk. Damy prowadzić się glinie, wykonując prace, które inspirowane będą dziełami Marii Papy Rostkowskiej.

 

 

 

Oprowadzanie po wystawie

 

Rzeźbiarską twórczość Marii Papy Rostkowskiej przybliżą oprowadzania po wystawie "Obietnica szczęścia". Wstęp: w ramach biletu na ekspozycję (40 zł - bilet normalny, 20 zł - ulgowy; do nabycia w muzealnych kasach). Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.

  • 30 września 2023 r., godz. 14.00 - oprowadzenie edukatorskie z audiodeskrypcją.
  • 12 października 2023 r., godz. 13.00 - oprowadzanie edukatorskie dla rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku do 1. roku życia.
  • 29 października 2023 r., godz. 12.00 - oprowadzenie edukatorskie z tłumaczeniem na PJM.
  • 3 grudnia, godz. 12.00 - oprowadzanie kuratorskie Anny Szary.

 

 

Stara Oranżeria, Łazienki Królewskie

Wstęp:

  • 40 zł - bilet normalny
  • 20 zł - ulgowy
  • w piątki bezpłatnie

 

Maria Papa Rostkowska (1923-2008), z wykształcenia malarka i projektantka, spełnienie twórcze i międzynarodową rozpoznawalność osiągnęła w rzeźbie. W czasie wojny uczyła się w Żeńskiej Szkole Rysunku Budowlanego im. Jastrzębowskiego w Warszawie, pod której nazwą, ze względów konspiracyjnych, krył się bogaty program edukacyjny, obejmujący m.in. takie przedmioty, jak: projektowanie, rysunek, grafika czy formy architektoniczne. Pochodzące z tego okresu prace artystki spłonęły podczas powstania warszawskiego. W 1943 r. malarka wyszła za mąż za Ludwika  Rostkowskiego, z którym w czasie okupacji ratowała Żydów z warszawskiego getta, a jako żołnierka aktywnie uczestniczyła w walkach, za co została odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari. W 1945 r. urodził się jedyny syn pary, Mikołaj Zbigniew Rostkowski. 

Od 1950 r. artystka zawodowo związała się z Akademią Sztuk Pięknych w Sopocie i Warszawie, pełniąc obowiązki asystentki w pracowni prof. Janusza Strzałeckiego. Brała wówczas udział w najważniejszych wystawach zbiorowych i festiwalach sztuki w Polsce, prezentując głównie malarskie portrety (lata 1950-57).

 Istotny w życiu artystki okazał się wyjazd do Paryża w 1957 r. i ślub z Giuseppe Antonim Leonardem Papą (używającym pseudonimu "Gualtieri Papa di San Lazzaro"), sycylijskim pisarzem, dziennikarzem, krytykiem sztuki, wydawcą pisma artystycznego "XXe Siècle". Podczas wspólnych wakacji we włoskiej Albisoli Maria Papa Rostkowska podjęła pierwsze próby rzeźby w ceramice; tworzyła talerze i reliefy oraz abstrakcyjne formy przestrzenne. Od tego czasu to właśnie rzeźba pochłonęła ją bez reszty. Od końca lat 50. eksperymentowała z terakotą i odlewami z brązu oraz brała udział w licznych wystawach zbiorowych we Francji i Włoszech. Pierwsza wystawa indywidualna artystki miała miejsce w 1961 r. w mediolańskiej Galleria del Naviglio. Przełomem w jej twórczości była pierwsza praca w kamieniu w 1966 r. W tym samym roku otrzymała prestiżową nagrodę Fundacji Williama i Nomy Copleyów, dzięki poparciu Hansa Arpa i Lucio Fontany. Od tej pory rzeźbiła już niemal wyłącznie w marmurze. Trzydzieści lat spędziła we Włoszech w Pietrasanta, w  okolicach Carrary, znanej ze złóż wyjątkowej jakości marmurów, gdzie pracowała w swoim studio w Marbrerie Henraux. Rzeźbiła bezpośrednio w materiale, więc ostateczny kształt pracy wyznaczał proces twórczy, a nie szczegółowo opracowany wstępny model. Artystka wykonywała zarówno mniejsze formy, jak i monumentalne kompozycje, prezentowane w przestrzeniach publicznych. Jej rzeźby brały udział w około stu wystawach w Europie (m.in. salony paryskie, Rawenna, Mediolan, Warszawa), a także poza nią (Japonia).

Maria Papa Rostkowska wykonała w sumie ponad 300 prac w kamieniu. Część z nich znajduje się obecnie w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Polsce, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych oraz we Francji i Włoszech.

 

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Muzeum Łazienki Królewskie.

Kategoria