Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Wystawa w Muzeum Narodowym „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”

Wystawa w Muzeum Narodowym „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”

Do 5 marca 2023 w Muzeum Narodowym trwa wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”.

Prezentowana ekspozycja przedstawia sztukę krajów północy przełomu XIX i XX wieku. Malarstwo nordyckie w ciągu ostatnich lat zyskuje na znaczeniu i jest popularyzowane w krajach skandynawskich, Europie Zachodniej i w USA.

 

Sztuka malarzy skandynawskich dotychczas w Polsce nie była tak szeroko prezentowana. Dzięki  współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie  i Gothenburg Museum of Art możliwe było przygotowanie ambitnego projektu pt. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. W tej przełomowej wystawie skoncentrowano się wokół najważniejszych dla malarstwa północy tematów takich jak:  natura i związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka.

 

Wystawa ukazuje dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Pokaz został wzbogacony o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji.

 

Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń:

 

KINO PÓŁNOCY

Cykl filmowy realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty

Kino MUZ w MNW / bilety w cenie 20 zł i 15 zł / karnet na wszystkie filmy w cenie 80 zł i 60 zł / dostępne w kasie MNW i online od 22 listopada / liczba miejsc ograniczona

 

10 stycznia / 18.00

13 stycznia / 20.00

Dzieci natury / Börn náttúrunnar, reż. Friðrik Þór Friðriksson, Islandia 1991, 82'

Thorgeir jest już zbyt stary, by samotnie prowadzić gospodarstwo. Porzuca całe swoje dawne życie, zabiera portret żony, barometr I zegar, po czym rusza do Reykjavíku, do córki. Między pokoleniami nie ma jednak żadnej więzi, więc córka, serdeczna, lecz obca, umieszcza ojca w domu spokojnej starości. Tu los niespodziewanie się odmienia. Thorgeir spotyka Stellę, miłość z młodości. W szalonym, brawurowym geście para kradnie auto i ucieka na Północ, by umrzeć na swojej ziemi i na własnych zasadach. Ich na poły magiczna podróż to droga przez coraz surowsze, zapierające dech w piersiach pejzaże. Im bliżej końca, tym mniej ma wspólnego z namacalną rzeczywistością, a bliższa jest bezczasowej realności wspomnień i mitu. Friðriksson, stawiając pierwotną naturę w kontrze do wielkomiejskiej współczesności, wyraźnie staje po stronie tej pierwszej. Dzieci natury, jedyny islandzki film nominowany do Oscara, to prosta, ale sugestywna przypowieść i niezwykły portret Islandii.

 

 

24 stycznia / 18.00

27 stycznia / 20.00

Historjá – szwy dla Laponii / Historjá – Stitches for Sapmí / Historjá – Stygn för Sapmí, reż. Thomas Jackson, Szwecja 2022, 89'

 

Kiedy Britta Marakatt-Labba przychodzi nad znajomy górski strumień, wita go serdecznie, po czym klęka, aby napić się wody. Chwilę później widzimy, jak siedzi na brzegu i maluje pejzaż. Marakatt-Labba jest samską artystką, znaną głównie z pracy z tekstyliami, która czuje bardzo silną, wręcz magiczną więź ze swoją ojczyzną, transgraniczną północną krainą, gdzie mieszkali jej przodkowie oraz przodkowie jej przodków. Teraz kraina ta i żyjący w niej ludzie stoją w obliczu apokaliptycznych zmian klimatycznych. Marakatt-Labba pełni tutaj funkcję przewodniczki po zmieniającym się i ginącym świecie, po jego historii, mitologii i codzienności. Poetycki dokument Thomasa Jacksona, ilustrowany prymitywistyczną twórczością bohaterki oraz sennymi, hipnotycznymi ujęciami przyrody, wypełniony jest bajkową aurą, którą raz po raz przenika melancholia.

 

7 lutego / 18.00

10 lutego / 20.00

Chora na siebie / Sick of Myself / Syk Pike, reż. Krisstofer Borgli, Norwegia, Szwecja, 95'

 

Zapomnijcie o problemach bohaterów Joachima Triera. To w nowym filmie Kristoffera Borgliego spotkacie dwoje spośród najgorszych ludzi na świecie: Thomas jest pretensjonalnym artystą tworzącym instalacje z kradzionych mebli (przy okazji kradnie też inne rzeczy, np. najdroższe wino z restauracji); jego dziewczyna Signe pracuje zaś jako baristka i marzy, by ktoś ją dostrzegł. Oboje są znudzeni życiem i sobą nawzajem, ich rozmowy często zamieniają się w wymianę drobnych złośliwości. Nagle coś jednak się zmienia. Gdy Thomas odnosi sukces, Signe decyduje się wreszcie wyjść z jego cienia. Udawanie alergii na orzechy okazuje się niezbyt skutecznym pomysłem, więc dziewczyna sięga po znacznie bardziej radykalne środki. W Chorej na siebie Borgli połączył czarną komedię z bezlitosną społeczną satyrą (i szczyptą estetyki z filmów Cronenberga), przy okazji celnie nabijając się ze świata sztuki, mody i goniących za sensacją mediów.

 

 

 PROGRAM WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH

 

DOROŚLI i MŁODZIEŻ

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

Agnieszka Bagińska, Wojciech Głowacki

26 lutego 2023 / niedziela / 18.15

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

 

OPROWADZANIA NIEDZIELNE

zwiedzanie z przewodnikiem

8, 15, 22, 29 stycznia, 5, 12, 19, 26 lutego 2023 / niedziela / 11.00 i 13.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

12, 19, 26 stycznia, 9 lutego 2023 / czwartek / 18.00

Kino MUZ – Gmach Główny / wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

12 stycznia / 18.00

 

Stanisław Przybyszewski i Edvard Munch – przyjaźń i inspiracje / prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec

 

Podczas wykładu przedstawione zostaną związki Stanisława Przybyszewskiego i Edvarda Muncha, którzy przyjaźnili się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w czasach berlińsko-skandynawskiego okresu twórczości „genialnego Polaka”. Przybyszewski był jednym z pierwszych interpretatorów, który rozpoznał w Munchu preekspresjonistę (nazywając jego sztukę „psychicznym naturalizmem”), promował jego twórczość i inspirował. Postać Muncha pojawia się w eseistyce i twórczości Przybyszewskiego, m.in. w poemacie Z cyklu Wigilii, w pierwszej części trylogii Homo sapiens – Na rozstaju oraz w powieści Krzyk, nawiązującej do jego malarstwa. Podczas wykładu przywołane zostaną interesujące fakty biograficzne, zaprezentowane zostaną interpretacje obrazów Muncha autorstwa Przybyszewskiego oraz pokazana obecność sztuki skandynawskiego artysty w twórczości berlińskiego „króla bohemy” i przywódcy polskiego modernizmu.

 

wejściówki dostępne od 10 stycznia

 

 Gabriela Matuszek-Stec – profesor tytularny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielką pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy, działającej na UJ – Studiów Literacko-Artystycznych, którymi kierowała ponad ćwierć wieku. Przez dwie kadencje była prezeską Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka ponad stu rozpraw i wielu książek, w tym poświęconych twórczości Stanisława Przybyszewskiego, wydawanych w Polsce i Niemczech. Pod jej redakcją naukową ukazuje się od 2022 roku jedenastotomowa krytyczna edycja dzieł literackich Przybyszewskiego. Odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

19 stycznia / 18.00

 

Marie i Peder Severin Krøyer – zmysł piękna / Mette Bøgh Jensen

 

Marie Krøyer przez wiele lat była znana przede wszystkim z portretów i scen rodzajowych malowanych przez jej męża, jednego z najsłynniejszych duńskich artystów końca XIX wieku. Dopiero niedawno podjęto badania na temat jej własnej twórczości. Zachowane obrazy i szkice dowodzą, że była utalentowaną malarką.

 

Losy małżeństwa Krøyerów przedstawia się niekiedy jako opowieść o dwojgu artystach, z których tylko jedno osiągnęło sukces w świecie sztuki. Marie rzeczywiście przestała malować na początku lat 90. XIX wieku, a więc wkrótce po ślubie z Krøyerem (1889). Nie przestała jednak tworzyć: projektowała meble i tkaniny, zajmowała się wystrojem wnętrz (zwłaszcza w kolonii malarskiej w Skagen). Pracowała sama i wspólnie z mężem. Ich poszukiwania w dziedzinie sztuki użytkowej można interpretować w świetle założeń brytyjskiego ruchu Arts and Crafts.

Wykład w języku angielskim, tłumaczony na język polski tylko dla słuchaczy obecnych w Kinie MUZ

 

wejściówki dostępne od 17 stycznia

 

 Mette Bøgh Jensen (Art Museums of Skagen), kuratorka wystaw prezentujących twórczość malarzy ze Skagen (m.in. Pedera Severina Krøyera i Marie Krøyer), autorka książek i artykułów poświęconych działającej tam w XIX wieku kolonii. Współkuratorka wystawy „An angel`s kiss. Sick girls in Nordic art” (The Hirschsprung Collection, and Art Museum of Skagen, 2021). Prowadzi badania nad artystyczną spuścizną Marie Krøyer – ich zwieńczeniem będzie wystawa planowana na 2023.

 

______

26 stycznia / 18.00

 

Królestwo hygge. Od przepisów na szczęście do duńskich wartości kulturowych / dr hab. Włodzimierz Karol Pessel

 

Wykład dotyczyć będzie idei hygge, która po wielu latach służby jako regionalna metafora społeczna, stała się symbolem duńskiego stylu życia (nation branding), który ma sprzyjać wzrostowi poczucia szczęścia. Co sprzyja uproszczeniom, a nieraz nawet anegdotycznym reprezentacjom i praktykom. Zastanowimy się zatem, jakie za hygge kryją się treści, wartości i problemy kultury duńskiej, zarówno w perspektywie historyczno-kulturowej, jak współczesnych obiegów kulturowych.

 

wejściówki dostępne od 24 stycznia

 

dr hab. Włodzimierz Karol Pessel — kulturoznawca i skandynawista, badacz kultury miejskiej i urbanomarginaliów. Interesuje się socjologią morza, polityką morską i małymi portami. Kierownik międzywydziałowych Studiów Miejskich przy Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Zakładu Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wykładowca Zakładu Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Laureat Nagrody Klio I stopnia (edycja 2020) w kategorii monografia naukowa (za pracę Czerwono-biali i biało-czerwoni. Dania, Polska, Północ: problemy sąsiedztwa kulturowego). Odznaczony Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Ostatnio zadebiutował jako tłumacz nowej biografii Astrid Lindgren. Aktualnie pracuje nad książką o przekopie Mierzei Wiślanej i przyszłości Elbląga.

 

 

9 lutego / 18.00

 

Fortuna i wizja. Skandynawskie kolekcje przełomu XIX i XX wieku / Martyna Łukasiewicz, Agnieszka Drotkiewicz

 

Kiedy mówimy o prywatnych kolekcjach, który z aspektów ich istnienia jest nam najbliższy? Czy ich aspekt społeczny, ekonomiczny, a może psychologiczny, prestiżowy i, oczywiście, artystyczny? . Opowie o tym Martyna Łukasiewicz w rozmowie z Agnieszką Drotkiewicz. Jakie historie kryją kolekcje skandynawskie istniejące na przełomie XIX i XX wieku? Kim byli ludzie, którzy je tworzyli? Jak wyglądało ich środowisko i „kuchnia kolekcjonerska”?

 

wejściówki dostępne od 7 lutego

Agnieszka Drotkiewicz – autorka powieści, esejów i wywiadów. Publikuje między innymi w „Przekroju” i „Vogue”.

 

 

 

Martyna Łukasiewicz – historyczka sztuki, kuratorka, pracuje w Galerii Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę XIX i XX wieku, historię kolekcjonerstwa i muzealnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Skandynawii. Kuratorka pierwszej polskiej wystawy Vilhelma Hammershøia.

 

 

ROZMOWY O KRAJACH NORDYCKICH

11, 18 stycznia, 22 lutego 2023 / środa / 18.15

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / spotkanie na wystawie / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

11 stycznia / 18.15

 

W drodze na Północ. O Norwegii i Norwegach / Magdalena Szczepańska

 

Dzieła twórców z Norwegii często są wyrazem głębokiego zjednoczenia artysty z naturą. Ukazują jej piękno, ale także tajemniczość i nieprzewidywalność. Norwegowie żyją w symbiozie z siłami przyrody. Za kołem podbiegunowym wiąże się to z surowymi zimami oraz półrocznymi okresami ciemności. Takie warunki hartują i wymagają odpowiedniego przystosowania, także psychicznego. To spotkanie zaprowadzi uczestników w podróż po fascynującej i spektakularnej Norwegii.

 

bilety dostępne od 10 stycznia

 

 Magdalena Szczepańska – założycielka szkoły języka norweskiego Trolltunga. Z wykształcenia archeolog. Ukończyła Uniwersytet Gdański, studia kontynuowała na Uniwersytecie w Oslo na kierunku Nordic Viking and Medieval Studies. Głównym tematem jej zainteresowań były norweskie kościoły słupowe (stavkirker).

 

 

 

 

18 stycznia / 18.15

 

Kobieta, żona, autorka / Paulina Rosińska

 

Prawa i obowiązki kobiety to temat od dawna podejmowany w literaturze szwedzkiej. Teksty takich autorów, jak Carl Jonas Love Almqvist, Fredrika Bremer i Victoria Benedictsson wywoływały debaty albo były odpowiedzią na aktualnie toczące się spory społeczne. Podczas spotkania opowiem o wybranych literackich przedstawieniach sytuacji kobiety w społeczeństwie i rodzinie w Szwecji XIX i początku XX wieku.

 

bilety dostępne od 17 stycznia

 

Paulina Rosińska – skandynawistka, wykładowczyni w Zakładzie Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS, tłumaczka literatury szwedzkiej.

 

 

22 lutego / 18.15

 

Sisu, sauna i inne opowieści o Finlandii / Hanna Ruszczyńska

 

Fińską kulturę kształtowały wpływy wschodnie i zachodnie, protestantyzm oraz natura, oddziaływująca na codzienne życie, wierzenia i obyczaje. Język fiński jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Muzyka kompozytora Jeana Sibeliusa rozbudza uczucia patriotyczne Finów. Elias Lönnrot, podczas wielu wędrówek po kraju, odkrył i zapisał dziesiątki starych legend, pieśni i wierszy, dzięki czemu powstał fiński epos narodowy Kalevala, przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, zaś imieniem Johana Runeberga, twórcy hymnu narodowego Finlandii Maamme, nazwano nordycką bibliotekę cyfrową. O tym wszystkim, a także o kolonii artystów w Tuusuli i Önningeby, Złotym Wieku Sztuki Fińskiej, współczesnej Finlandii oraz czym jest sisu i dlaczego tak ważna jest dla Finów sauna, opowiemy podczas naszego spotkania.

 

bilety dostępne od 21 lutego

 

 

 

Hanna Ruszczyńska – socjolog, pedagog, autorka opowiadań dla dzieci, dziennikarka. Od dziesięciu lat związaną z Finlandią, o której pisze na łamach podróżniczych magazynów i opowiada w podcaście Finnish Café. Jest członkiem stowarzyszenia Helsingin Suomi–Puola-yhdistys ry:n (HSPY), Fińsko-Polskiego Stowarzyszenia w Helsinkach. Współpracuje z organizacjami polskimi i fińskimi.

 

 

ŻYCIE PO SKANDYNAWSKU

 

25 stycznia, 8 lutego 2023 / środa / 18.15

 

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / spotkanie na wystawie / bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

25 stycznia / 18.15

 

Skandynawska rewolucja edukacyjna? – warsztaty dla rodziców wokół Stulecia dziecka Ellen Key / dr hab. Marta Rakoczy

 

W dobie kryzysów geopolitycznych, zapowiadanej katastrofy klimatycznej i licznych konfliktów zbrojnych, które stają się dla rodziców źródłem lęku o świat, w jakim będą dojrzewać ich dzieci, myśli Ellen Key, szwedzkiej działaczki na rzecz praw dzieci i kobiet, nabierają nowych znaczeń. Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, jakie wyzwania wychowawcze stoją przed współczesnymi rodzicami, i w jaki sposób szwedzka pisarka i aktywistka może nam pomóc je zrozumieć. Przedyskutujemy to, co dla nas, rodziców, oznacza dziś szczęśliwe lub dobre dzieciństwo i czy mamy szansę, by wiek XXI stał się stuleciem nie tylko dzieci, ale także zmian, które pozwolą z większą nadzieją patrzeć w przyszłość. Spróbujemy też zrozumieć, które pomysły szwedzkiej aktywistki i pisarki mogą być dziś aktualne, które zaś wymagają uważnego, krytycznego spojrzenia.

 

bilety dostępne od 24 stycznia

 

 

dr hab. Marta Rakoczy – kulturoznawczyni, filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynuje też badania w pracowni naukowej Korczakianum, w Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią pisma, antropologią edukacji i kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Autorka książek: Słowo – działanie – kontekst. O etnograficznej koncepcji języka Bronisława Malinowskiego (2012), Polityki pisma. Szkice plenerowe z pajdocentrycznej nowoczesności (2018), Władza liter. Polskie procesy modernizacyjne a awangarda (2022) Współredaktorka publikacji: Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej (2014), Antropologia praktyk językowych (2016), Historia mówiona w praktykach humanistycznych (2019). Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem działającego przy IEiAK UW.

 

 

8 lutego / 18.15

 

Skandynawskie krajobrazy i ich literackie reprezentacje / Agnieszka Stróżyk

 

W ojczystej przyrodzie Skandynawowie przełomu wieku odnajdywali możliwość sformułowania narodowej wspólnoty ponad granicami klas czy politycznych konfliktów. Pejzaże, a nawet gatunki zwierząt i roślin, zaczęły funkcjonować jako reprezentatywne dla stwierdzenia tego, co jest, na przykład, prawdziwie szwedzkie… Z jakich elementów konstruowane były, w sztuce i literaturze, te typowo skandynawskie krajobrazy? Jakie miejsce zajmuje w nich fiord, szkier, sosnowy las lub delikatny zimoziół? Spotkanie poświęcimy malarskim i literackim reprezentacjom skandynawskiej przyrody.

 

bilety dostępne od 7 lutego

 

 

 

Agnieszka Stróżyk – skandynawistka, absolwentka gdyńskiego Liceum Sztuk Plastycznych, tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS. Interesuje się książką obrazkową i relacją słowo–obraz w praktyce translatorskiej.

 

 

WIECZÓR W MUZEUM – MISTRZOWIE MALARSTWA

13, 20 stycznia, 3 lutego 2023 / piątek / 18.00

 

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / spotkanie na wystawie / bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

13 stycznia / 18.00

 

Fińskie malarstwo narodowe / Magdalena Chludzińska

 

Tematem spotkania będzie twórczość fińskich malarzy: Akselego Gallen-Kalleli i Pekki Halonena. Gallen-Kallela był czołowym przedstawicielem narodowego romantyzmu w malarstwie fińskim. Pekka Halonen był malarzem fińskiego ludu i przyrody. Jak wyglądała ich kariera, jakie motywy podejmowali w twórczości, czym wyróżniała się ich sztuka? 

 

bilety dostępne od 10 stycznia

 

 Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.

 

 

20 stycznia / 18.00

 

Duchowość natury / Rita Twardziak

 

Islandzcy artyści Þórarinn B. Þorláksson i Ásgrímur Jónsson ukazują ponadczasowość natury i potęgę żywiołów. Poruszają także wątki z lokalnych legend – opowieści o elfach i trollach zamieszkujących góry Islandii. Spotkanie przybliży sylwetki islandzkich malarzy oraz ich twórcze osiągnięcia.

 

bilety dostępne od 17 stycznia

 

Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW. Zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

3 lutego / 18.00

 

Egalitaryzm czy monarchia – jaka naprawdę jest Norwegia? / Magda Kucza-Kuczyńska

 

Patrząc na norweskie malarstwo przełomu wieków XIX i XX poznamy architekturę, wnętrza domów, przyrodę i przede wszystkim ludzi tego czasu. Zastanowimy się, na czym polega sukces współczesnej Norwegii – dzisiaj jednego z najbogatszych krajów świata. Poznamy kilku malarzy norweskich i przekonamy się, że sztuka norweska to nie tylko Edvard Munch.

 

bilety dostępne od 31 stycznia

 

 Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii. 

 

 

 

EMOCJE W SZTUCE

 

27 stycznia, 24 lutego 2023 / piątek / 18.00

 

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety w cenie 40 i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

 

27 stycznia / 18.00

 

Radość i smutek – tajemna prostota skandynawskich obrazów / Magdalena Kucza-Kuczyńska, Zofia Riabczuk

 

Na spotkaniu porozmawiamy o kulturze okazywania emocji, w czym pomogą nam obrazy mistrzów skandynawskich. Widoczne na obrazach wnętrza staną się pretekstem do rozmowy o wzajemnych relacjach i konieczności definiowania naszych emocji. Postaramy się znaleźć w tej przestrzeni cechy łączące kulturę skandynawską z ukraińską i polską.

 

bilety dostępne od 24 stycznia

 

 Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

 

 Zofia Riabczuk – psycholożka, koordynatorka programu ukraińskiego w Dziale Edukacji MNW, edukatorka w muzeach sztuki, autorka tekstów i szkoleń z zakresu muzealnictwa, sztuki i psychologii.

 

 

24 lutego / 18.00

 

Spokój i strach – człowiek wobec potęgi natury / Magdalena Kucza-Kuczyńska, Zofia Riabczuk

 

W otoczeniu przyrody uwiecznionej przez skandynawskich mistrzów porozmawiamy o skrajnych emocjach, takich jak spokój i strach. Natura, której kontemplacja z jednej strony może dać ukojenie, ma jednak też swoje groźne oblicze, a wobec jej potęgi można odczuć także zagubienie czy lęk. Czy żyjąc zgodnie z rytmem przyrody zbliżamy się do niej, czy oddalamy?

 

bilety dostępne od 21 lutego

 

Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

Zofia Riabczuk – psycholożka, koordynatorka programu ukraińskiego w Dziale Edukacji MNW, edukatorka w muzeach sztuki, autorka tekstów i szkoleń z zakresu muzealnictwa, sztuki i psychologii.

 

 WARSZTATY MALARSKIE

 

21 stycznia, 11 lutego 2023 / sobota / 14.30

zbiórka w sali edukacyjnej (poziom-1) Gmachu Głównego MNW / bilety w cenie 15 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min

 

21 stycznia / 14.30

 

W Skandynawii albo nad Wisłą, czyli warsztaty malarskie inspirowane twórczością Erika Warenskiolda

 

Każdy obraz jest wynikiem przeżycia, doświadczenia jego twórcy. Aby namalować dobry pejzaż, trzeba najpierw zrozumieć istotę tego widoku, poczuć klimat. Wiedzieli o tym skandynawscy mistrzowie, tacy jak Erik Warenskiold, o czym przekonujemy się oglądając jego obrazy. Techniki: szkice węglem, pastelem na papierze, akryl na surowej tekturze, sklejce.

 

bilety dostępne od 17 stycznia

 

 11 lutego / 14.30

 

Parasolka w trawie, czyli warsztaty inspirowane twórczością Theodora Philipsena

 

Duńskiego malarza Theodora Philipsena interesowało światło i sposób jego oddania na płótnie. Na jego obrazach jest ono mocne, wręcz jaskrawe. Na obiekcie z naszej wystawy intensywne światło nadaje wręcz nieziemskiego wymiaru pasącym się krowom. Techniki: szkice węglem, pastelem na papierze, akryl na płótnie

 

bilety dostępne od 7 lutego

 

 Weronika Żurowska – ilustratorka i graficzka. Absolwentka Wydziału Komiksu École Supérieure des Arts Saint-Luc w Brukseli 2014 i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka ilustracji książkowych, współpracowała jako ilustratorka przy wystawach: „O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach” i „Idź na żywioł” w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komiksu dla dzieci, ilustracji dla dorosłych oraz animacji poklatkowej dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

 

 

 

 Za: https://www.mnw.art.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/przesilenie-malarstwo-polnocy-18801910/