Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Choroby żył

żyły

Jeśli chodzi o problemy z żyłami, żylaki i pajączki są zazwyczaj pierwszymi kwestiami, które przychodzą na myśl.  Problemy te są z pewnością powszechne, ale nie są jedynymi, które mogą wystąpić. Znajomość innych powszechnych problemów z żyłami - i objawów, które mogą powodować - może pomóc w podjęciu leczenia tak wcześnie, jak to możliwe, zanim rozwiną się jakiekolwiek komplikacje.

 

JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ ŻYŁ?

Pierwszym objawem problemów z żyłami, który powinien nas zaniepokoić jest uczucie ciężkości w nogach jego nasilenie następuje zazwyczaj wieczorem i powinno być dla nas pierwszym sygnałem do konsultacji z specjalistą.

 

JAKIE BADANIA NALEŻY PRZEPROWADZIĆ?

Najbardziej popularnym badaniem polecanym  przez wielu lekarzy jest USG DOPPLERA, które jest nieinwazyjne, bezbolesne i można je powtarzać bez przeszkód. Rzadziej stosuje się badania RTG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Jeżeli lekarz podejrzewa u ciebie zakrzepicę zmiany miażdżycowe nieprawidłowe przepływy powinien zlecić badania diagnozujące nie niewydolność żylną

 

Najczęstsze choroby żył

 

ZAKRZEPICA ŻYŁ GŁĘBOKICH

Zakrzepica powstaje najczęściej jako powikłanie choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy cukrzycy, nadciśnienia tętniczego żylaków, a także w wyniku komplikacji pooperacyjnych.

Najprościej rzecz ujmując w tym przypadku w żyle powstaje zakrzep, który nie pozwala płynąć swobodnie krwi.

 

MALFORMACJA NACZYNIOWA

Malformacja powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju naczyń i uznawana jest za nienowotworowe zmiany naczyniowe. Jej obecność łączy się już z życiem płodowym. Często jednak uwidacznia się później, a bywa nawet nigdy nie zauważona.

Jedynym sposobem leczenia malformacji naczyniowej jest leczenie operacyjne.

 

ZESPÓŁ DZIADKA DO ORZECHÓW

Zespół dziadka do orzechów to zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę. Jest to wada anatomiczna, którą czasami trzeba niwelować poprzez  zabieg chirurgiczny. W praktyce wyniku tej wady  zaburza się odpływ krwi żylnej. Powodem na naszego niepokoju w tym przypadku powinno być pojawienie się w badaniach białkomoczu i krwiomoczu.

 

ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO

Żylaki powrózka nasiennego to choroba dotykająca wyłącznie mężczyzn. Powstają najczęściej jako objawy choroby niewydolności żylnej, które prowadzą do wstecznego odpływu krwi w naczyniach miednicy małej i jamy brzusznej.

Na ten rodzaj żylaków można stosować leczenie lub zabieg operacyjny.

 

PROFILAKTYKA

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała
  • picie dużej ilości płynów minimum 2 l dzień wody dziennie
  • aktywność fizyczna
  • stosowanie diety bogatej w błonnik i warzywa a ubogiej w cukry proste i tłuszcze zwierząt

 

Kategoria