Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Ciemność ciemność, widzę ciemność…

Babcia czy dziadek w wyobrażeniu wielu osób,  w tym  naszych wnuków,  ma okulary. Wydają się być one naszym naturalnym atrybutem. Nie zawsze tak musi czy musiało być. Wielu z nas ma kłopoty ze wzrokiem, więc musimy wiedzieć jak o niego dbać.

Przede wszystkim powiedzmy sobie to szczerze – nasze oczy podobnie jak cały organizm starzeją się. Narząd wzroku fizjologicznie ulega temu procesowi, a jego konsekwencją jest nie tylko pogorszenie naszego fizycznego stanu zdrowia, ale także i psychicznego. Nagle czytanie książek czy gazet, oglądanie ulubionego serialu, haftowanie może nie być już tak przyjemne jak wcześniej, bo po prostu nie widzimy. Wielu seniorów zamyka się wówczas w czterech ścianach, chroniąc siebie przed dyskomfortem obnażenia pogarszającego się wzroku.

Osoby starsze często bagatelizują swoją wadę wzroku, noszą latami okulary, nie zmieniają soczewek dostosowanych do pogarszającego się stanu ich oczu. Amerykańskie Towarzystwo Optometryczne zaleca coroczne badanie wzroku wszystkim osobom powyżej 60 roku życia.

Jak dbać o wzrok?

  1. Po pierwsze ważna jest jak zwykle profilaktyka. Nie macie wrażenia, że to drugie imię seniora? Anna Profilaktyka Kowalska… Niestety taka jest nasza rzeczywistość. Przede wszystkim się badajmy. Już od 40 roku życia nasz wzrok się pogarsza, dlatego ważne jest to, by chodzić do okulisty regularnie. W wielu przypadkach zaburzeniom wzroku można zapobiegać, a przynajmniej spowolnić procesy pogarszania się naszego widzenia.
  2. Ogranicz oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Udowodniono, że kontakt oczu z ekranem wpływa negatywnie na stan naszego wzroku.
  3. Stosuj dietę odpowiednią dla oczu. Jedz produkty bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.
  4. Ruszaj się i tym samym dbaj o ogólną kondycję organizmu. W zdrowym ciele będą zdrowsze oczy. Wiele chorób, m.in. cukrzyca lub nadciśnienie, a także przyjmowanie leków wywołuje istotne dla wzroku skutki uboczne.
  5. Noś zalecone od okulisty okulary lub soczewki. Nie daj sobie wmówić, że soczewki są tylko dla młodych. Wybierz to, co dla Ciebie najbardziej wygodne. Jeżeli jesteś osobą aktywną sportowo, soczewki pozwolą Ci zachować dawny komfort.
  6. Jeżeli to możliwe wykonaj laserową korekcję wzroku, która zaradzi krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmowi poprawiając komfort Twojego życia.
  7. Stosuj odpowiednie oświetlenie. Szczególnie wieczorem oświetl komputer, nie czytaj książki w półmroku. Jeżeli to możliwe czytaj i wybieraj prace przy komputerze w ciągu dnia. Naturalne światło nie obciąża narządu wzroku.
  8. Gimnastykuj oczy, wzmacniając mięśnie gałek ocznych, np. kreśl oczami ósemki, fale i kółka.
  9. Stosuj okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem.
  10. Zadbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, w którym przebywasz. Gdy oczy Ciebie pieką to niewątpliwie są wysuszone. Nawilżaj powietrze albo użyj kropli do oczu.

Gdy masz kłopoty ze wzrokiem w codziennym życiu mogą pomóc takie urządzenia jak lupy ręczne lub stojące, powiększanie video, mówiące zegarki.

Kondycja oczu na starość zależy także od wcześniej wykonywanej pracy, predyspozycji genetycznych, a w przypadku kobiet także mogła się pogarszać przy kolejnych porodach.

Jeżeli czujesz mroczki, widzisz plamki, błyski, a także czasowe zamglenia lub ograniczenie pola widzenia bezwzględnie odwiedź pilnie okulistę.

Kategoria