Przepraszamy, musisz włączyć JavaScript, aby odwiedzić tę stronę.

Co jeść, aby uchronić się przed nowotworem?

Zdrowe jedzenie, warzywa i owoce

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia ukazują znaczący wzrost liczby zachorowań na raka w nadchodzących latach. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba przypadków raka może przekroczyć 25 milionów, co oznacza wzrost o 77% w porównaniu do roku 2022. Jak pokazują badania kliniczne, to środowisko i styl życia, odpowiadają w największym stopniu za nasze zdrowie. Stosując się do zaleceń ekspertów możemy podjąć działania prewencyjne, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie. Warto zwrócić uwagę, że niezdrowa dieta jest przyczyną zachorowań na raka aż w 30 procentach. Co zatem jeść, aby uchronić się przed nowotworem?

Antyoksydanty: Takie jak witamina C, witamina E, beta-karoten, flawonoidy i inne, które pomagają w neutralizacji wolnych rodników, prowadzących do uszkodzenia komórek i rozwoju nowotworów. Antyoksydanty są obecne w owocach, warzywach, orzechach, nasionach i zielonych herbatach.

Błonnik: Dieta bogata w błonnik może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, zapobieganiu otyłości oraz poprawie funkcji układu trawiennego, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych typów nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Błonnik znajduje się w produktach zbożowych pełnoziarnistych, owocach, warzywach i roślinach strączkowych.

Kurkumina: Aktywny składnik kurkumy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Kurkumina jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej i azjatyckiej jako przyprawa.

Kapusta: Warzywa z rodziny krzyżowych, takie jak kapusta, brokuły, kalafior, które zawierają sulforafan, substancję o potencjalnych właściwościach przeciwnowotworowych.

Zielona herbata: Bogata w polifenole, zwłaszcza katechiny, które są silnymi przeciwutleniaczami i mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom.

Likopen: Znajduje się głównie w pomidorach, ale także w innych czerwonych i różowych owocach, takich jak arbuz i różowe grejpfruty. Badania potwierdzają, że likopen może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nowotworów, zwłaszcza prostaty.

Witamina D: Zapobiega niektórym nowotworom, takim jak rak jelita grubego, rak piersi i rak prostaty. Witaminę D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby, jaja. Jest produkowana w skórze w odpowiedzi na ekspozycję na słońce.

Czerwone owoce i warzywa: Takie jak maliny, wiśnie, czerwone winogrona, które zawierają antocyjany, również wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

Kategoria